Ediția: Vineri 14 iunie 2024. Nr. 6649

Predoiu şi Lazăr – eroii de la FC Panciu, Focşani este KO

Mulți nervi, ambiții și orgolii în confruntarea de ieri, dintre FC Panciu și Rapid CFR Suceava, joc care a contat pentru etapa a X-a a ligii a treia la fotbal. Sucevenii, cu gândul la promovare, nu au arătat mai nimic în teren și și-au vărsat nervii pe arbitrul prahovean Ionuț Stanciu, care, depășit de evenimentele din teren, s-a întrecut în decizii hazardate și a dezavantajat ambele echipe. Păncenii, mai buni, s-au impus la limită, 1-0 (1-0), unicul gol al partidei fiind marcat de Predoiu (24, șut plasat în urma unei pase primite de la Duțu). Elevii antrenorilor Ionică Serea și Dănuț Bolocan au fost superiori la toate capitolele și, după marcarea golului, s-au apărat grupat și au încercat să dea lovitura pe contraatac. Predoiu (10 și 23) a ratat deschiderea scorului, dar s-a revanșat un minut mai târziu. Spiritele s-au încins în minutul 66, când sucevenii au protestat în corpore la o decizie greșită a arbitrului, iar partida a fost întreruptă, momente în care jucătorii Rapidului l-au înjurat ca la ușa cortului pe arbitru.
Finalul a fost dramatic. Gurguiatu l-a faultat în careu pe fostul jucător al echipei Dinamo, Dorin Semeghin, iar acesta și-a luat responsabilitatea executării penalty-ului, lovitură apărată de portarul păncenilor, Gabriel Lazăr (87). În minutele de prelungiri, sucevenii au atacat fără folos și cu portarul, iar Beșa (de la Panciu) a fost eliminat pentru o lovitură aplicată unui adversar. În urma victoriei de ieri, FC Panciu a urcat pe locul 5. FC Panciu a evoluat cu: Lazăr – Voinea, Stan (46 Beșa), Gurguiatu, Cl. Mihai – Gălățeanu (89 Corbea), Bîra (59 Cioran), Bucătaru, Stoian – Predoiu, Duțu. Rapid CFR: Pascal – Bosancu, Plămadă, Ailenei, Oniu (66 Spătar) – Ghiviziu (59 Åžuleru), Golofca (58 Stănescu), Semeghin, Romaniuc, – Sumanariu, Ionesi. Vinerea viitoare, FC Panciu va evolua pe terenul formației Cetatea Tg. Neamț.

Unii cu ocaziile, alții cu golul

CSM 2007 Focșani a pierdut aseară, 1-0 (1-0) pe terenul formației FCM Dorohoi și a ajuns pe penultimul loc din serie. Golul victoriei botoșănene a fost marcat de Porfireanu, acesta lobând un balon peste portarul Borș (37). Chiar dacă au pierdut, focșănenii au avut multe ocazii, dar imprecizia la finalizare și-a spus cuvântul. Milea (8), Săpunaru (14) și Tîrcă (26 și 31) nu au reușit să-l învingă pe portarul gazdelor. A făcut-o Crăciun, cu o lovitură de cap, dar arbitrul a dictat fault în atac (37). Peste un minut, gazdele au deschis scorul și au mai înscris o dată, dar reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid.
Actul secund s-a jucat pe contre. Săpunaru (50 și 61) l-a făcut mare pe portarul Dorohoiului, Afloarei, iar la cealaltă poartă, Borș s-a remarcat pe șutul expediat de Orășanu (76).
Cu cinci minute înainte de final, lovitura liberă executată de focșăneanul Stanciu a fost respinsă din drumul spre gol cu mâna de fundașul gazdelor, Luca, dar arbitrul ieșean Valentin Lungu a închis ochii și a lăsat jocul să continue.
Nici lovitura liberă bătută de Toader (89) și lovitura de cap a lui Tîrcă (90) nu au adus nimic nou pe tabelă, astfel că CSM 2007 Focșani a rămas cu o victorie în acest sezon și a mai făcut un pas spre retrogradare. ieri, CSM 2007 a evoluat cu: Borș – Stanciu, Crăciun, Toader, Åžtefan – Ciornei, Toma, Săpunaru, Suvac – Milea (56 Mîndrescu, 86 Lida), Tîrcă. Etapa viitoare, meci greu pentru focșăneni, împotriva liderului, SC Bacău.