Ediția: Joi 2 Mai 2024. Nr. 6616

Argentina, eliminată de la Copa America

Gazda Copei America din acest an, Argentina, a rămas fără echipă în competiție încă din faza sferturilor de finală, naționala „albiceleste” fiind eliminată sâmbătă noapte de reprezentativa Uruguayului. Argentinienii au fost învinși la loviturile de departajare, cu scorul de 5-4, după ce la sfârșitul celor 90 de minute regulamentare șial prelungirilor scorul fusese egal, 1-1. Ambele goluri au fost marcate în prima parte a meciului de la Santa Fe. Perez a punctat pentru uruguayeni în minutul 6, iar Higuain a marcat în minutul 18. La loviturile de departajare, singurul care a greșit a fost Tevez, unul dintre cei mai iubiți jucători ai Argentinei, care intrase pe teren în minutul 83 în locul lui Aguero. În semifinale, Uruguay va întâlni Peru, care a eliminat, surprinzător, naționala Columbiei, după ce a învins-o sâmbătă seara cu scorul de 2-0, după prelungiri. Columbia a ratat o lovitură de la 11 metrui, prin Falcao, în minutul 66, obținută de ex-stelistul Dayro Moreno, care și-a mai trecut în cont și o bară.