Baschet, Liga a III-a – Gazdele s-au impus cu lejeritate

• CSM Târgu Mureș – CSM Focșani 2007 97-75 (24-18, 28-19, 20-20, 25-18)

CSM Focșani 2007: Kevin Anthony Johnson (8 puncte+3 recuperări+2 pase decisive), Cătălin Petrișor (4+3+1), Myles Justin Thomas (4+2+0), Adika O’Neil Peter McNeilly (21+4+3), Jordan Teddy Swopshire (10+9+0), Ionuț Berceanu (2+3+0), Pavle Reljic (15+3+8), Konstiantyn Anikiienko (5+6+1), Victor Legosin (2+0+1), Luca Ștefan Cîrstea.

CSM Târgu Mureș: Vladislav Șolopa (13+7+1), Vlad Nistor (0+0+1), Goran Martinic (13+0+5), Tamas Boloni (5+0+1), Szabolcs Santa (13+11+5), Ioan Alin Borșa (3+2+0), Botond Solyom (2+1+0), Goran Gajovic (14+6+5), Jonathan Gary Person (5+4+4), Anthony Tyrone Mathis (19+1+0), David Engi Rosenfeld, Jakob Kowalik Lowrance (10+5+0).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Anthony Tyrone Mathis – 19; Adika O’Neil Peter McNeilly – 21.

Recuperări: Szabolcs Santa – 11; Jordan Teddy Swopshire – 9.

Pase decisive: Martinic – 5; Pavle Reljic – 8.

Vineri, 17 martie, CSM Focșani 2007 a jucat în deplasare cu CSM Târgu Mureș în Campionatului Ligii Naționale de Baschet. Gazdele au câștigat cu 97-75 după ce și-au adjudecat trei sferturi din patru: 24-18, 28-18, 25-18. Un sfert s-a terminat la egalitate. Târgmureșenii au fost superiori la toate categoriile de aruncări – de la 2 puncte, 3 puncte și libere. Focșănenii au evoluat cât au putut de bine la ora meciului, au menținut un ecart rezonabil față de adversari și au arătat că Victoria lor din tur nu a fost o întâmplare. În etapa următoare programarea este pentru 25 martie, CSM Focșani 2007 va întâlni în Sala Polivalentă pe CSM Baschet Petrolul Ploiești.