Ediția: Marți 30 aprilie 2024. Nr. 6615

Ana Roberta Anghel şi Cătălin Voicu au decolat spre Turcia

Doi atleți focșăneni vor reprezenta județul la Campio-natul Balcanic de juniori I, competiție care va avea loc în perioada 14-17 iulie, la Edirne (Turcia). După ce au reușit să aducă trei medalii de la Campionatul Național pentru juniori I și și-au îmbunătățit recordurile, Ana Roberta Anghel (CSM 2007 Focșani) și Cătălin Voicu (LPS-CSM 2007 Focșani) au fost convocați de antrenorii federali în lotul pe care delegația României îl va deplasa astăzi în Turcia. Calificarea celor doi atleți focșăneni la o Balcaniadă de juniori I este o performanță unică în atletismul vrâncean de-a lungul timpului. „Competiția din Turcia reprezintă o provocare pentru cei doi sportivi. Obiectivul nostru este să cucerim o medalie, deși concurența va fi una puternică, în condițiile în care la Edirne vor participa campionii și vicecampionii naționali din țările balcanice”, ne-a declarat antrenorul Gicu Alexandrescu, de la Liceul cu Program Sportiv Focșani.  Ana Roberta Anghel, sportiva pregătită de Åžtefan Munteanu, a urcat pe treapta a treia a podiumului în două probe și a cucerit medaliile de bronz la Campio-natul Național de juniori I, întrecere care s-a desfășurat zilele trecute la București. Sportiva s-a remarcat în probele de 100 metri, cu rezultatul de 13.05 secunde și săritura în lungime (rezultat 5,43 metri). La Balcaniada din Turcia, Ana Roberta va concura în probele de săritura în lungime și ștafetă 4×100 metri. „Mulțumim Clubului Rotary din Focșani pentru că a sprijinit-o pe sportivă și a întins o mână de ajutor unei tinere speranțe a atletismului românesc”, a declarat antrenorul sportivei, Åžtefan Munteanu. În Turcia va alerga și Cătălin Voicu. Sportivul antrenat de Gicu Alexandrescu a obținut două medalii de aur la „Naționalele” de juniori I. În urmă cu două săptămâni de zile, în proba de 1500 metri, Cătălin a cucerit titlul național și medalia de aur, după ce a terminat cursa cu timpul de 4.01,77, iar a doua zi, în proba sa preferată, cea de 800 metri, Cătălin Voicu a terminat pe primul loc, cu timpul de 1.56,26 și a devenit campionul României. După Balcaniada din Turcia, Cătălin Voicu se va întoarce în țară, apoi peste trei zile, pe 20 iulie, va pleca alături de antrenorul său la Campionatul European de juniori I (programat în perioada 21-24 iulie), la Tallin (Estonia).