Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

Echipa de futsal poate ajunge în semifinale

Victoria. Acesta este cuvântul de ordine pentru jucătorii echipei de futsal CSM 2007 Focșani. Gruparea de pe Milcov va evolua astăzi, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Sf. Gheorghe în al treilea meci pentru accederea în semifinalele Ligii I la futsal. În tur, focșănenii antrenați de Petrache Gurguiatu și Orlando Åžerbănică s-au impus cu 4-3, dar luni seara, covăsnenii și-au luat revanșa și au câștigat cu 4-1 (1-1). Întâlnirea de la Sf. Gheorghe a avut două reprize diametral opuse. În prima, echipa de pe Milcov a dominat copios jocul, a marcat o dată prin Curteanu și putea tranșa definitiv soarta calificării, dar jucătorii au păcătuit la finalizare. Cu 27 de secunde înainte de pauză, covăsnenii au egalat în urma unei greșeli a vrâncenilor. Repriza secundă s-a jucat pe contre, dar gazdele au avut mai mult noroc și au profitat din plin de căderea fizică a jucătorilor de la CSM 2007, care au trimis de două ori balonul în bara porții adverse. La scorul de 3-1, Chivu, de la CSM 2007, a irosit o lovitură de penalitate de la 10 metri, șutul jucătorului fiind apărat de portarul gazdelor. „Am păcătuit mult la finalizare și asta ne-a costat mult. Puteam câștiga meciul la pas, dacă înscriam mai multe goluri în prima repriză. Pe fondul unei căderi fizice a jucătorilor noștri în partea a doua, am primit patru goluri și suntem nevoiți să jucăm partida decisivă tot pe terenul formației din Covasna. Calificarea se joacă”, a spus antrenorul secund al echipei de pe Milcov, Orlando Åžerbănică. CSM 2007 Focșani a evoluat luni seara cu: Borș, Chivu, Curteanu, Săraru, Ungu-reanu, S. Popa, S. Sava, Toa-der, Burcăcel și Ilaș. A lipsit din formula de bază Pătrașcu, care este răcit, iar Munteanu a fost lăsat pe banca de rezerve.

„Cine nu joacă, pleacă de la echipă!”
Echipa de pe Milcov ar putea evolua în confruntarea din această seară fără o parte din jucătorii săi de bază. Unii acuză accidentări, iar alții au motivat că nu pot lipsi de la serviciile pe care le au. „Este cel mai important meci al sezonului și avem șansa de a ajunge între primele patru echipe ale țării. Nu accept ca jucătorii să lipsească. Cine nu joacă, pleacă de la echipă”, a spus tehnicianul focșănean, care speră într-un arbitraj corect la partida decisivă.