Handbal tineret – Focșănenii sunt în careul de ași al Final 8!

• Ieri, la Plopeni, CSM Focșani 2007 – Potaissa Turda 37-26 (18-11)

CSM Focșani 2007: Vișan, Zaharia, Budeanu -Iorga, Dochioiu – 4,Popa, Muraru – 8, Golea – 6, Anton, Pavlov – 5, Aportu, Tînjală, Toboșaru – 10, Lazoreac – 4.

Potaissa Turda: Baștiurea, Bodea – Crișan – 3, Zvaric – 3, Mocean – 1, Hanc – 5, Ciortea – 4, Hapa – 2, Avram – 3, Rusu – 3, Spurio-Piram, Negruț – 1, Pințoiu – 1.

Handbaliștii echipei de tineret a CSM Focșani 2007 au început cu o victorie spectaculoasă Turneul final al Campionatului Național ale cărui jocuri au loc la Plopeni în perioada 22 – 25 aprilie. În prima lor partidă din turneu, focșănenii antrenați de Viorel Ciubotaru și Iulian Neață au dispus cu 37-26 de Potaissa Turda, echipa care a intrat în Final 8 de pe poziția a 3-a pe care a ocupat-o în Seria A a campionatului. Partida de ieri a fost la discreția focșănenilor care au condus de la început până la sfârșit, inclusiv la 15 goluri, 36-21 era în minutul 53:33, dar în ultimele 2 minute și jumătate turdenii au înscris de patru ori iar focșănenii doar o dată și ecartul s-a redus la 11 goluri. Cu victoria din întâlnirea cu Potaissa, CSM 2007 a intrat între primele patru echipe ale turneului.

Calificată între primele patru este și Universitatea Cluj-Napoca învingătoare, ieri, cu 41-26 în fața Stelei București. Celelate meciuri ale zilei, CSU din Suceava – CSM Vaslui și CS HC Buzău – SCM Politehnica Timișoara.

Astăzi, au loc semifinalele și meciurile pentru locurile 5-8.

În prima semifinală,CSM Focșani 2007 va întâlni învingătoarea partidei dintre CSU din Suceava și CSM Vaslui.