Ediția: Sâmbătă 25 Mai 2024. Nr. 6633

Adjudenii au aruncat suliţa bine la „Naţionale“

Sportivii secției de atletism de la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud au obținut rezultate notabile la ediția din acest an a Campionatului Național de aruncări lungi pentru juniori, tineret și seniori, competiție care s-a încheiat ieri la București. Adjudenii au avut evoluții remarcabile în proba lor preferată, cea de aruncarea suliței. Alexandru Novac a devenit vicecampion național în proba de aruncarea suliței de 600 grame (rezultat 40.76 metri), iar Ionuț Ciortan s-a clasat pe locul 7 (33.98 metri). În proba de aruncarea suliței de 400 grame, Mădălina Bîndac a obținut medalia de argint, cu o aruncare de 31.55 metri, iar Raluca Vrabie a cucerit medalia de bronz (rezultat 22.68 metri). În aceeași probă, Luiza Roșu s-a clasat pe locul 5 (18.01 metri). Un alt performer adjudean a fost Ionuț Bejan, care a urcat pe treapta a treia a podiumului la aruncarea suliței de 300 grame, cu rezultatul de 26.23 metri, în timp ce Petruța Rotaru a obținut medalia de bronz la aruncarea suliței de 600 grame (rezultat 29.57 metri). În prima zi a competiției, Andreea Roman, a cucerit titlul național în proba de aruncarea suliței, cu rezultatul de 46.27 metri. Aseară, după închiderea ediției noastre, au mai intrat în cursa pentru medalii alți sportivi de la CSÅž Adjud: Cătălin Zaharia, Cosmin Cîmpeanu și  Alexandra Sava. Atleții adjudeni sunt antrenați de profesorii Gheor-ghe Catrinescu, Ioan și Camelia Ciortan.