Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

Cătălin Voicu – vicecampion naţional la atletism

Atletul Cătălin Voicu, legitimat la LPS-CSM 2007 Focșani și-a trecut în cont prima performanță notabilă a anului. Participant la Campionatul Național indoor de seniori și tineret, întrecere programată vineri și sâmbătă în sala de atletism a Complexului Național „Lia Manoliu” din Capitală, atletul vrâncean a obținut medalia de argint la tineret în cadrul probei de 800 de metri, fiind depășit doar de Daniel Preda (rezultat 1,53.02) de la CSM Tîrgoviște. Titlul de vicecampion național obținut de Cătălin Voicu (rezultat 1,53.19) este cel mai bun rezultat din acest an pentru sportul vrâncean. Rezultatul obținut de atletul vrâncean i-a adus și locul 5 la categoria seniorilor. „Este o performanță de excepție pentru Cătălin Voicu și pentru atletismul vrâncean. De menționat că sportivul este născut în anul 1993, fiind junior I, iar titlul de campion național a fost obținut de seniorul Vorovenci de la Bacău, care este născut în 1985. Cătălin a muncit mult pentru a urca pe po-dium la Campionatul Național de seniori și tineret. Este un atlet serios, care s-a pregătit mult în cantonamentul pe care l-am efectuat luna trecută la Bacău pentru a obține o medalie și vreau să-l felicit pentru rezultatul pe care l-a obținut. Mulțumesc conducerii Liceului cu Program Sportiv din Focșani pentru înțelegere și condițiile de pregătire oferite”, a spus antrenorul sportivului, Gicu Alexandrescu. Următoarea competiție la care atletul Cătălin Voicu va participa este finala Campionatului Național de juniori I, programată în zilele de 25-26 februarie, la București. Component al Lotului Național de juniori II al României, Cătălin Voicu a obținut anul trecut medaliile de aur la Campionatul Național Åžcolar, bronz la Campionatul Național de tineret și seniori și două locuri I la Grand-Prixurile de juniori I și II, dar și titlul de vicecampion balcanic în proba de 800 metri la Campionatul Balcanic de juniori I, întrecere care a avut loc la Edirne (Turcia). Tot în cadrul Campionatului Național pentru seniori și tineret de la București, o altă atletă vrânceană, Mihaela Asavei (CS Unirea Focșani) s-a clasat pe locul 13 în proba de 60 metri (rezultat 8,21 secunde). Concursul a constituit un ultim prilej pentru sportivi de a se califica la Europenele de la Paris (4-6 martie).