Alin Moldoveanu a tras modest la „Internaţionalele Germaniei“

Trăgătorul vrâncean Alin Moldoveanu (legitimat la Dinamo București – Omega Tehnoton Iași) a avut o evoluție modestă la primul concurs internațional din 2011, „Internaționalele Germaniei”, întrecere care s-a desfășurat la Munchen. În preliminariile probei de pușcă aer comprimat 60 focuri, Alin s-a clasat doar pe locul 53, cu 590 de puncte. Săptămâna trecută, trăgătorul vrâncean a obținut în week-end prima medalie din acest an la seniori, la etapa a patra a Campionatului Național, întrecere care s-a desfășurat la București. Sportivul a obținut 594 de puncte. În luna noiembrie a anului trecut, Alin a obținut 597 de puncte la etapa a doua a Campionatului Național, rezultat prin care sportivul a îndeplinit baremul pentru a putea participa la viitoarele concursuri de Cupă Mondială, participări fără de care nu pot fi acumulate punctele necesare în vederea obținerii locurilor-cotă pentru Jocurile Olimpice de la Londra, din 2012.