Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

Judoka Iulian Surlă, premiat de Uniunea Europeană de Judo

Uniunea Europeană de Judo (EJU) a acordat premiile anuale, printre care se numără și cel pentru antrenorul Florin Bercean, care a fost desemnat cel mai bun antrenor la feminin, din 2010. „Florin Bercean a fost premiat pentru succesul înregistrat cu sportivele sale în 2010. La Campionatele Europene, Alina Dumitru și Corina Căprioriu au cucerit medaliile de aur, iar la Campionatele Mondiale, Alina Dumitru a câștigat medalia de bronz”, se arată în comunicatul EJU. România mai are un premiu oferit de EJU cu această ocazie, la Kata, prin duo-ul Iulian Surlă-Aurelian Fleisz, împărțit cu italienii Daniele Mainenti-Andrea Faccioli. Profesor la Liceul cu Program Sportiv Focșani și legitimat la Liberty Oradea, Surlă a cucerit medalia de argint în proba de dublu kata la Campionatul Mondial de judo, făcând pereche cu Aurelian Fleisz (Oradea), după ce au pierdut în ultimul act al competiției în fața unui dublu din Japonia. Aceeași echipă a câștigat medalia de aur în proba de la Nage No Kata la Campionatul European de Judo Kata, care a avut loc la Pordenone (Italia). Românii și-au dovedit supremația și au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.