Ediția: Joi 23 Mai 2024. Nr. 6631

Alin Moldoveanu şi juniorii de la CS Unirea au luat şase medalii la „Naţionale“

Sportivii secției de tir sportiv de la CS Unirea Focșani au obținut medalii la ultima etapă a Campionatului Național, întrecere care s-a desfășurat ieri la București. În proba de seniori, trăgătorul focșănean Alin Moldoveanu (legitimat la cluburile Dinamo București – Omega Iași) a obținut medalia de aur, după ce a obținut 594 de puncte. Trăgătorii de la CS Unirea, antrenați de Adrian Alaci au avut din nou evoluții bune și au luat cinci medalii. În întrecerea juniorilor I, Bogdan Breană a obținut titlul național, cu 574 de puncte, podiumul fiind completat de alți doi sportivi focșăneni: Alexandru Lazăr – medalie de argint (568 de puncte) și Cosmin Åžușu – medalie de bronz (563 puncte). La aceeași categorie, Alexandru Stanciu s-a clasat pe locul 5 (562 puncte), iar Alin Blîndu a ocupat locul 7 (556 puncte). Åži în proba junio-rilor II, trăgătorii focșăneni au urcat de două ori pe podium. Alin Năstasă a cucerit medalia de argint (364 de puncte), iar Alexandru Åžoldănescu a ocupat locul III (349 de puncte). „Sunt rezultate foarte bune pentru sportivii noștri. Miza cea mare va fi la Campionatul Național pe echipe care va avea loc în perioada 12-14 iulie, la București și sperăm să obținem o medalie”, a spus Adrian Alaci, antrenorul trăgătorilor de la CS Unirea Focșani.