Ediția: Duminică 12 Mai 2024. Nr. 6621

Calificare dramatică pentru Naţionala de handbal masculin la Mondiale

Echipa națională de handbal masculin a României a realizat marea surpriză a preliminariilor CM și s-a calificat la turneul final din Suedia. Tricolorii au învins selecționata Rusiei în deplasare, scor 37-32, și au obținut biletele pentru CM 2011. „Încă mai cred în calificare. Acum, nu trebuie să cred numai eu, ci și băieții. Ne dorim să facem un meci bun, să nu ne predăm”, declara selecționerul Vasile Stângă înainte de partida de ieri, iar Åžania și Compania au făcut minuni pe teren. Rusia se impusese în partida tur la patru goluri diferență (32-28), iar returul părea o simplă formalitate pentru trupa lui Maximov. Tricolorii au evoluat însă entuziasmant și au făcut 60 de minute de vis. Cu cinci minute înainte de final, avantajul băieților noștri era de doar două goluri, însă Åžania, Csepreghi și Ghionea au înscris și au adus liniștea în tabăra noastră. Marcatorii României au fost Csepreghi 8 goluri, Åžania 7, Novanc 5, Jurcă 4, Ghionea 4, Florea 4, Stamate 2, Fenici 2, Sabou 1. Este a doua calificare consecutivă a României la un turneu final la Campionatul Mondial, după cea din 2009, venită după 14 ani de pauză. Celelalte partide europene de baraj se vor derula, după programul: sâmbătă: Cehia-Serbia (23-27, în tur); duminică: Olanda-Austria (15-31 în tur), Lituania-Norvegia (19-27), Ungaria-Slovenia (25-27), Grecia-Germania (20-25), Ucraina-Slovacia (30-25) și Elveția-Danemarca (27-32). Prima echipă calificată este Spania, care a eliminat Portugalia (27-26 în tur și 33-25 în retur). La CM din 2011 vor participa 24 de echipe, dintre care campioana mondială Franța, națiunea gazdă Suedia, primele clasate la CE din 2010 – Polonia, Islanda și Croația, sunt reprezentantele Europei deja calificate la turneul final. Acestora li se alătură alte șapte echipe naționale, adică Japonia, Coreea de Sud și Bahrain (primele trei clasate ale Campionatului Asiei), Egipt, Tunisia și Algeria (primele trei clasate ale Campionatului Africii) și Australia (câștigătoarea Campionatului Oceaniei). Acestora li se vor alătura echipele europene, calificate după meciurile de baraj, plus alte trei reprezentative, care se vor califica după jucarea meciurilor din turneul final Pan-American, programat între 22 și 26 iunie.