Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Două atlete adjudene, pe podium la Campionatul Naţional

Clubul Sportiv Åžcolar Adjud și-a mai adăugat în palmares două medalii obținute de sportivii săi la o competiție națională. Ieri, la etapa finală a Campionatului Național, întrecere care a avut loc în Capitală, adjudeanca Mădălina Bîndac a devenit noua campioană a țării în proba de aruncarea mingii de oină, cu rezultatul de 42,50 metri. În cadrul aceleiași probe, o altă atletă de la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud, Adriana Vrabie a cucerit medalia de bronz, cu rezultatul de 33.67 metri, iar pe locul 4 s-a clasat Luiza Roșu (rezultat 32.94 metri). Mădălina Bîndac a participat și în proba de săritura în lungime și s-a clasat pe locul 9 (rezultat 4.19 metri). Marți, în prima zi a competiției, Alexandru Novac a obținut medalia de argint în proba de aruncarea suliței de 600 grame, cu rezultatul de 35.37 metri. În aceeași probă, un alt adjudean, Claudiu Lovin s-a clasat pe locul 6, cu rezultatul de 28.45 metri, iar Petruța Rotaru (CSÅž Adjud) a terminat pe locul 4 (rezultat 19.48 metri) competiția de aruncarea suliței de 400 de grame.