Ediția: Marți 30 aprilie 2024. Nr. 6615

Europa League, câştigată în premieră de Atletico Madrid

Atletico Madrid a câștigat prima ediție a competiției de fotbal Europa League, după ce a învins miercuri seara, la Hamburg, formația engleză Fulham Athletic, cu scorul, de 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri. Golurile formației madrilene au fost reușite de atacantul uruguayan Diego Forlan (32, 116), în timp ce pentru Fulham a marcat galezul Simon Davies (37). Atletico a preluat inițiativa în acest meci încă din start și a avut o primă mare ocazie în minutul 12, pe contraatac, uruguayanul Forlan șutând în bară, după o pasă a lui Aguero. Câteva minute mai târziu (16), Reyes a tras din lovitură liberă, dar portarul Schwarzer a prins în doi timpi. Fulham a replicat printr-un șut din afara careului al lui Davies (20), prins însă de tânărul goalkeeper De Gea. Atletico a reușit deschiderea scorului în minutul 32, prin Forlan, care a reluat în plasă dintr-o ușoară poziție de ofsaid, după un șut ratat al lui Aguero (1-0). Doar cinci minute a durat avantajul spaniolilor pe tabela de marcaj, pentru că galezul Davies a egalat în min. 37, cu un șut din apropiere, după o fază prelungită de atac (1-1). Prima repriză s-a încheiat cu o nouă ocazie a lui Atletico, în min. 44, când Forlan a șutat la colțul scurt, dar Schwarzer a respins în corner. Rămași fără golgheterul Zamora, care a intrat nerefăcut, Fulham a găsit totuși puterea să amenințe poarta lui De Gea, prin Davies (60), care a tras bine, după o mingea respinsă greșit de Lopez. Atletico a forțat golul victoriei, dar nu a reușit să pună în real pericol poarta australianului Schwarzer. Cehul Ujfalusi a avut o șansă destul de bună în minutul 80, dar voleul său din careu a trecut mult peste bara transversală. Cele două echipe nu au reușit să tranșeze disputa în timpul regulamentar, astfel că s-a ajuns în prelungiri. Fulham a creat panică la poarta lui De Gea în minutul 96, prin norvegianul Nevland, însă acesta a fost bine întâmpinat de Perea după ce a avut prim-planul la un moment dat. Atletico a fost periculoasă în minutul 101, dar șutul-centrare al lui Forlan, din unghi foarte mic, a fost respins de portarul Schwarzer. Atletico a fost aproape de gol în minutul 105+1, când Forlan a centrat în fața porții, dar argentinienii Aguero și Salvio nu au reușit să împingă balonul în plasă. Apoi, Forlan (111), aflat în careu, a tras din prima, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Forlan a marcat golul prin care Atletico a câștigat trofeul, în minutul 116, când a deviat subtil mingea centrată excelent a lui Aguero, balonul trecând și printre picioarele lui Hangeland (2-1). Atletico a câștigat al treilea trofeu internațional, după Cupa Cupelor (1962) și Cupa Intercontinentală (1974), disputând și o finală de CCE și alte două finale de Cupa Cupelor.