Ediția: Vineri 26 aprilie 2024 Nr. 6613

Şcoala de baschet focşăneană, în elita naţională

Echipa de baschet a Liceului cu Program Sportiv Focșani este noua campioană a țării. Formația antrenată de Mihai Petruț a cucerit medaliile de aur și titlurile de campioni naționali la turneul final al Olimpiadei Sportului Åžcolar pentru gimnaziu, întrecere care s-a desfășurat zilele trecute la Tulcea. Focșănenii au câștigat, 79-60 în fața echipei din Craiova, 65-61 cu Tg. Mureș, în semifinale 81-51 cu Iașiul și în finala mare 82-80 din nou Tg. Mureș. Lotul echipei focșănene a fost format din următorii jucători: Alin Olaru, Ionuț Neguroiu, Andrei Ioniță, Flavian Avram, Mihai Lungu, George Cristea, Lucian Bordei și George Manea. Baschetbalistul Alin Olaru a fost ales MVP-ul turneului final, având evoluții de excepție în toate partidele disputate de formația focșăneană, iar Andrei Neguroiu a fost cel mai bun jucător al finalei mari, în ultimul sfert, el reușind 17 puncte cărora li s-au adăugat cinci recuperări. „Este o performanță de care suntem mândri. Am muncit mult pentru a ajunge pe cea mai înaltă treaptă a podiumului și meritul aparține în mare măsură jucătorilor care au făcut un turneu final de excepție”, ne-a declarat antrenorul echipei focșănene, Mihai Petruț.
Primul eșec pentru echipa Under 14
Echipa de baschet Under 14 a CSÅž – CSM 2007 Focșani a pierdut sâmbătă primul meci din ediția din acest an a Campionatului Național. Focșănenii antrenați de Mircea Petrișor au cedat, 38-77 pe terenul formației Clubului Sportiv Åžcolar Tulcea. În ciuda eșecului, formația de pe Milcov este calificată la turneul semifinal al Campionatului Național (22-23 mai). Runda viitoare, baschetbaliștii focșăneni vor evolua pe teren propriu împotriva echipei Phoenix Galați.