Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Teodor Apostu a luat „Cupa Vrancart“

Tenismanul adjudean Teodor Apostu, legiti-mat la clubul sportiv Unirea Focșani a cîștigat finala mare a turneului de categoria a III-a, „Cupa Vrancart”, competiție care s-a încheiat ieri la Adjud. Sportivul antrenat de George Bucuroiu l-a bătut în ultimul act al competiției rezervată tenismenilor de 14 ani, 6-0, 6-2 pe Vlad Murad (SCM Bacău). Zilele trecute, Teodor Apostu și-a trecut în cont titlul național la Campionatul Național de sală, de la Tg. Ocna. Apostu l-a bătut în finala mare, 6-3, 6-2 pe Iustin Baciu (Tenis Club Piatra Neamț). Competiția de la Adjud a fost organizată de CS Tema Sport, în colaborare cu Federația Română de Tenis și firma Vrancart Adjud. Emil Å¢intaru, director al CS „Tema Sport” a declarat: „În 2008 clubul nostru va mai organiza și Cupa „Stejarul – Åžtefan cel Mare” (ediția a XXIV a), „Cupa de vară” la Adjud, precum și Cupa „Onești – Slănic Moldova” (ediția a III-a). De asemenea, odată cu organizarea Campionatului Național de tenis sperăm să reușim ca în sălile de sport de la Adjud, Onești și Tg. Ocna să aibă loc o etapă de concurs din cadrul acestui campionat”, a spus organizatorul competiției.