Ediția: Miercuri 29 Mai 2024. Nr. 6636

Am bătut şi pe Belarus

Elevii lui Pițurcă au pornit ca din tun, semn că nu și-au subestimat adversarii. Prima ocazie a venit după 120 de secunde. Florentin Petre a centrat de pe dreapta, iar lovitura de cap a lui Mutu a ratat de putin ținta. A fost ratarea care a anunțat furtuna care avea să se declanseze, iar tandemul Petre – Mutu a continuat să hărțuiască echipa adversă pe tot parcursul reprizei. În minutul 7, pasa excelentă a „Piticului” a fost fructificată de vîrful Fiorentinei. Peste numai trei minute, nefericitul Gaev a fost nevoit sa scoată pentru a doua oară balonul din plasă. Marica a luat o acțiune pe cont propriu și a ales să tragă la poartă, chiar dacă avea doi coechipieri liberi în mijlocul careului. Åži bine a făcut! 2-0 după numai zece minute, perioadă în care oaspeții nu au fost în stare nici măcar sa lege cinci pase consecutive, iar impresia generală a fost că partida se va încheia cu o umilință totală pentru băieții lui Yuri Puntus. Inexplicabil însă, Chivu și compania au luat piciorul de pe accelerație, iar meciul „a murit”. Chiar și așa însă, în minutul 20, trebuia să fie 3-0. Roșu l-a lansat excelent pe Mutu care a vrut să-și ridiculizeze adversarii printr-o serie de driblinguri interminabile. Rezultatul? „Decarul” lui Pițurcă a fost deposedat, iar pe contraatac, Hleb l-a lansat pe Kornilenko și s-a făcut 2-1. După pauză, a urmat un joc nebun, pe contre. Mai întîi, șutul deviat al lui Romashcenko a fost scos cu greu de Coman. Tricolorii au replicat printr-o fază în care balonul a circulat pe traseul Marica – Roșu – Mutu, însa ultimul nu a reușit să împingă mingea în poarta goală. În minutele 53 si 56, Kornilenko a irosit doua oportunități de a egala scorul, dar intervențiile lui Coman și Goian au păstrat avantajul românilor. După acest iureș, rămas însa fără rezultat pe tabela de marcaj, elanul oaspeților s-a taiat, iar pe fondul unui joc pragmatic, tricolorii si-au marit avantajul. Cu 14 minute înainte de final, Petre a executat un corner, iar Dorin Goian a punctat pentru 3-1. România a încheiat victorios ultimul joc oficial din 2006 și așteaptă confruntarile decisive cu Olanda și Bulgaria de anul viitor. Declarații după meci „Aveam mare nevoie de cele trei puncte, le-am cîștigat, așa că restul nu mai contează. Așa cum am spus-o și înaintea partidei, Belarus nu este o echipă oarecare și are cu siguranță capacitatea de a realiza surprize în aceasta grupă. Îmi pare bine că spectatorii au fost alături de noi, dar consider că au fost nedrepți față de Adi Mutu”, a spus Victor Pițurcă. „Ne așteptam la un meci greu. Meritam să ne desprindem mai devreme. Am avut dificultăți în prima repriză pe noul post deoarece eram singur între 2-3 adversari, dar în repriza a doua l-am avut pe Roșu lîngă mine și am fost mai organizați”, a spus Cristi Chivu.