COMUNICAT DE PRESĂ – ȘCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ VASILE ALECSANDRI FOCȘANI:
Inițiat de prof. Țintaru Smaranda Anca, Colegiul „Mihai Eminescu” Bacău, în perioada 4-5 mai 2017, proiectul educațional „Asistentul medical – punte între starea de sănătate și boală a pacientului” a devenit pentru viitorii asistenți medicali generaliști, cadrul organizat de susținere a cunoștințelor și abilităților dobândite la orele de curs sau în secțiile clinicelor medicale în care se pregătesc pentru cariera viitoare. Cu o întrerupere de 2 ani (2020,2021), inițiativa Colegiului Mihai Eminescu – Bacău s-a transformat într-un veritabil concurs pe meserii ce pune accentul pe pregătirea practică şi exerciţiile aplicate, stârnind interesul elevilor din multe școli de profil aflate în partea de est a țării.
La a VI-a ediție, concursul a reunit pe 24 mai 2024, la Bacău/Colegiul Mihai Eminescu 8 școli postliceale sanitare din Suceava/2, Bacău/2, Onești, Piatra Neamț, Comănești și Focșani/ Școala Postliceală Sanitară „Vasile Alecsandri” cu un număr de 62 elevi. Asumând participarea la concurs ca etapă a propriei pregătiri, elevii Școlii Sanitare Vasile Alecsandri Focșani coordonați de profesorii îndrumători: Codrescu Claudia, Mihalache Gabriela, Savin Mihaela, au ocupat și de această dată primele trepte ale podiumului laureaților, respectiv :
- 4 premii 1: Catană Cornelia – an I; Corpaci Andreea – an II; Boubătrîn Francesca – an. II ; Vlad Andreea – an III;
- 1 premiu II / Ioniță Adelina – an I ;
- 1 premiu III / Amariei Irinuca – an III.
Mulțumim echipei școlii organizatoare pentru managerierea concursului și apreciem corectitudinea notării cunoștințelor și abilităților practice ale participanților, viitori asistenţi medicali.
Director, Prof. Natașa Marin
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/05/3-2-1024x683.jpeg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/05/6-1024x683.jpeg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/05/8-1024x683.jpeg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/05/9-1024x683.jpeg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/05/14-1024x768.jpeg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/05/17-1-1024x768.jpeg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/05/18-461x1024.jpeg)