Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

Anglia a învins greu pe Trinidad Tobago

Anglia a învins, joi seară, mai greu decît se aștepta, cu scorul de 2-0, naționala statului Trinidad Tobago, într-un meci contînd pentru grupa B a Campionatului Mondial de fotbal, și a obținut calificarea în optimi. Scorul a fost 0-0 pînă în minutul 83, cînd Peter Crouch a înscris în urma unei centrări a lui David Beckham. În minutul 90+1, mijlocașul Steven Gerrard a marcat pentru 2-0. Selecționata pregătită de Sven Goran Eriksson a luat cu asalt poarta adversarei încă de la începutul meciului, Lampard de la distanță (‘6) și Crouch cu o lovitură de cap (‘16) punîndu-l la grea încercare pe portarul Hislop. După cîteva acțiuni ale englezilor care s-au stins în margi-nea careului de 16 metri, a urmat un șut al lui Gerrard în minutul 28, blocat de atacantul Yorke, venit în sprijinul apărării, și o ocazie a celor din Trinidad Tobago, la o respingere greșită a portarului Robinson, Stern John neputînd înscrie. În finalul primei părți, Anglia a mai ratat două șanse mari de gol, prin Lampard (‘41), al cărui șut din voleu a trecut peste poartă, și Crouch (‘43), care a reluat pe lîngă bară o minge centrată de Beckham. La reluare, atacurile englezilor au devenit tot mai precipitate, iar caraibienii au fost la un pas să dea marea lovitură pe contraatac în minutul 54, cînd Jones a ajuns față în față cu Robinson, dar în cele din urmă a intervenit fundașul Terry și a salvat golul. Beckham a centrat din nou perfect în minutul 56, dar Owen a irosit o nouă șansă, trimițînd peste poartă cu capul . Două minute mai tîrziu, Eriksson l-a aruncat în luptă și pe Rooney, însă acesta nu și-a creat nici o ocazie clară de gol. În ultimul sfert de oră, Anglia a schimbat ritmul de joc și a avut cîteva acțiuni rapide de atac, două dintre ele fiind finalizate de Lampard, un șut fiind respins de Hislop (‘77), iar celălalt trecînd pe lîngă poartă (‘79). Apărarea celor din Trinidad Tobago a cedat cu șapte minute înainte de final la o centrare a lui Beckham, fructificată de înaltul Crouch. Pe fondul unui joc ofensiv al carai-bienilor, Anglia a mai punctat o dată în primul minut al prelungirilor, Gerrard învingîndu-l pe Hislop cu un șut frumos din afara careului. Eriksson vrea sã cîºtige grupa Sven-Goran Eriksson (selecționerul Angliei):”Sîntem calificați după acest rezultat, dar dorim să cîștigăm această grupă. Nu am mai bătut Suedia de mult timp și dorim să o facem aici. În optimile de finală vom juca cu Germania sau Ecuador, nu știu cine va cîștiga. Sînt foarte fericit că Wayne Rooney s-a refăcut din punct de vedere fizic, bineînțeles nu sută la sută. Nu este posibil acest lucru, deoarece nu a mai jucat de mult timp, dar această jumătate de oră în care a evoluat astăzi îi va fi de folos pentru me-ciurile următoare”. Leo Beenhakker (selecționer Trinidad-Tobago): „Åžtiam că trebuie să ne organizăm foarte bine jocul pentru a supraviețui. Englezii și-au pierdut răbdarea, au început să ignore mijlocul terenului și au jucat mai ales cu mingi lungi. Meciul a fost dominat în mare parte de Anglia, iar noi am încercat să supraviețuim. Jucătorii mei au evoluat cu foarte mult curaj. Sîntem, evident, puțin dezamăgiți, mai ales după ce am salvat atîtea situații de gol în careul nostru. Este greu cînd pierzi dar, privind în ansamblu, a fost o victorie meritată pentru Anglia”.