Ediția: Duminică 28 aprilie 2024. Nr. 6613

Steaua a scos fotbalul din cap spaniolilor

După 20 de ani, visele europene ale Stelei s-au legat din nou de Sevilla. Chiar dacă n-a mai fost vorba de o finală a Cupei Campionilor, și nici de Barcelona adversar, calificarea în sferturile Cupei UEFA în dauna lui Betis însemna foarte mult în contextul fotbalului actual. Meciul a început cu Steaua așa cum ne așteptam: retrasă în defensivă, atentă să nu ia gol și preocupată să atace doar atunci cînd se descoperea prea mult. Roș-albaștrii erau la jumătatea primei reprize deja la doar 30 de metri de propria poartă. Totuși Betis a picat oarecum în capcană, neglijînd defensiva. Așa că, după primul șut periculos al lui Joaquin (min. 8), cea mai mare ocazie a aparținut Stelei: corner Boștină, prelungit spre poartă cu boltă de capul lui Ogăraru până la Dică (min. 12). Surprins și el însă de cît de singur era la doar doi metri, acesta a trimis tot cu capul peste poartă. Apoi, românii au reușit o combinație superbă la mijlocul terenului care l-a lăsat pe Nicoliță singur spre poartă, lateral dreapta, dar șutul a trecut pe lângă poartă (min. 17). Dominarea teritorială a gazdelor s-a simțit însă trei minute mai tîrziu: șut Robert, deviat în corner, executat apoi perfect de Joaquin până la același Robert, care a reluat cu capul. N-a fost gol însă pentru că n-a vrut portarul Carlos, care a avut o intervenție miraculoasă. Suficient însă ca Steaua să realizeze că e prea mare pericolul și să se apere mai sus, încurcînd jocul gazdelor. Miracolul s-a produs însă în partea a doua, când jocul mai curajos a dat roade. În minutul 54, Steaua a recuperat cu noroc o minge, Nicoliță n-a mai putut fi ajuns și a finalizat cu incredibil sînge rece, singur cu Contreras. Gazdele s-au tăiat, stadionul și așa mai mult de jumătate gol a amuțit, aplaudînd doar eliminarea vedetei Joaquin, care și-a pierdut cumpătul și l-a lovit pe Dică (min. 60). Românii au început apoi să controleze nu doar tribuna, prin cei aproape 1.000 de fani, ci și jocul. Dacă și Dani a trimis peste din 6 metri, apoi a nimerit bara tot din careul mic, în schimb Dică a centrat perfect pentru Iacob, făcând 2-0 (min. 78), iar Nicoliță a pus bomboana pe tort 3-0 în minutul 82. Lucrurile erau clare: a fost ziua Stelei, din nou, la Sevilla.După primirea primului gol, jucătorii spanioli au fost fluierați de proprii suporteri. În momentul schimbării, jucătorul echipei spaniole, Arzu, a avut o ieșire nervoasă, fiind huiduit de public. După marcarea celui de-al doilea gol de către Steaua, spectatorii au părăsit masiv stadionul, iar după golul trei pasele steliștilor erau însoțite de ole-uri, spectatorii aplaudînd prestația jucătorilor Stelei. Gigi Becali va mai ridica o biserică Finanțatorul FC Steaua, Gigi Becali, a afirmat că știa că formația din Bulevardul Ghencea va accede în această fază a competiției. „La 2-0, chiar m-am blocat, îi mulțumeam lui Dumnezeu pentru aceasta bucurie. Voi construi la Maglavit o biserică în cinstea acestei victorii, sunt supermulțumit. Acum nu mai suntem o echipă de apărare, nu? Am dat lecții de joc în Spania. Nu mă mai interesează cu cine jucăm. Nu văd cine ne poate opri pînă în finală. Mă bazez pe echipă”, a spus Becali, care a adaugat că se bucura si pentru calificarea obținută de Rapid. Gigi Becali a menționat că foștii jucători ai echipei Steaua, care a cucerit în 1986 Cupa Campionilor Europeni, au purtat noroc formației pregatite de Cosmin Olaroiu și că de acum înainte îi va lua la toate meciurile. Fanii steliști din Focșani au ieșit pe străzi Imediat după ultimul fluier al arbitrului, sute de fani steliști din Focșani au ieșit din barurile în care au urmărit meciurile și au scandat numele echipei favorite. Unii dintre ei au urcat și la volanul mașinilor personale și au străbătut toate străzile Focșaniului cu steaguri și fulare în vînt, în acordurile claxoanelor bolizilor. Steaua-Rapid, în sferturile Cupei UEFA FC Sevilla – Zenit, Basel – Middlesborough, Levski Sofia – Schalke, Rapid – Steaua Meciul tur se va juca pe 30 martie pe terenurile primelor echipe, iar returul va avea loc pe 6 aprilie. Învingătoarea dintre Rapid și Steaua va juca în semifinale cu echipa care se va califica dintre Basel și Middlesborough.