Ediția: Duminică 28 aprilie 2024. Nr. 6613

Rapid a avut parte de cea mai dulce înfrîngere din istorie

Rapidul a obținut calificarea în sferturile de finală ale Cupei UEFA datorită golului marcat în deplasare, elevii lui Răzvan Lucescu rezistînd într-un final incendiar atacurilor disperate ale lui Hamburger SV. După un prim act catastrofal, rapidiștii și-au revenit la pauză, cînd Buga a marcat golul unei calificări pentru care giuleștenii au transpirat mai mult decît ar fi crezut. Nimic nu s-a legat în prima repriză pentru Rapid. Triunghiurile laterale, Buga-Dică-Ionuț Stancu pe stînga și Niculae-Romeo Stancu-Bădoi pe dreapta, au fost sparte de fiecare dată de agresivitatea gazdelor. Nae Constantin, introdus în teren pe post de „iepure”, a făcut presing continuu la cei doi fundași centrali, Boulahrouz și Van Buyten, dar nu a fost susținut îndeajuns de lateralii Buga și Daniel Niculae. Van der Vaart s-a plimbat la mijlocul terenului, profitînd de distanța prea mare dintre Emil Dică și Romeo Stancu, jocul din primul act stînd sub semnul baghetei olandezului. Cu toate problemele din atac, fără gafele lui Perjă și Rada, Hamburg nu a dat impresia că ar fi putut să se apropie de poarta lui Coman. Mai întîi, înlocuitorul lui Maftei a bărbierit o minge în careu, suficient pentru Lauth să preia și să înscrie (25) la prima situație de gol a germanilor. S-a făcut 2-0 după ce Rada s-a aventurat cu mingea la picior, iar pe culoarul lăsat liber de fostul craiovean s-a infiltrat Barbarez, bosniacul nelăsîndu-i nici o șansă lui Coman. După pauză, Răzvan Lucescu a schimbat curajos. Moldovan și Negru în locul lui Nae Constantin și Emil Dică și Rapidul a început să semene cu cel de săptămâna trecută din Giulești, cu spații restrînse la maxim și recuperări ofensive. Bădoi a prelucrat o minge pe dreapta și Buga a înscris după ce portarul lui Hamburg respinsese în primă fază lovitura sa de cap, dar Van der Vaart a răspuns imediat (63), iar calificarea stătea din nou în cumpăna unui singur gol. Ocaziile s-au perindat apoi pe la ambele porți, gazdele atacînd în ultimele minute chiar cu portarul, dar Coman a plutit ireal conservînd rezultatul de pe tabelă. Finalul a fost incendiar, cu Burdujan ratînd incredibil în prelungiri, iar în faza imediat următoare mingea s-a scurs prin fața porții Rapidului, iar odată cu ea și speranțele nemților de a merge în sferturi. Gazdele au avut și un gol anulat pentru fault în atac, înscris de Van Buyten în minutul 59.