Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

Steaua a cîştigat grupa C şi va juca cu Heerenven

Steaua București s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Cupei UEFA din postura de lideră a Grupei C, după ce, joi seară, a remizat, scor 0-0, pe terenul formației germane Hertha Berlin, în ultimul meci din această fază a competiției. Steaua a început bine meciul și a fost aproape de gol în minutul 3 la lovitura de cap a lui Goian, iar germanii au replicat prin șutul de la distanță al lui Nico Kovac (20). Tot în prima parte a jocului, Bănel Nicoliță a scăpat singur cu portarul, dar a întârziat șutul și a fost deposedat de un fundaș al gazdelor. Repriza a doua s-a desfășurat după aceleași coordonate. În minutul 51, Mirel Rădoi a șutat de la marginea careului, mingea trecînd puțin peste poartă, iar câteva minute mai tîrziu Victoraș Iacob a trimis mingea în bară. Nereușind să se apropie prea mult de poarta bucureștenilor, germanii au încercat să înscrie cu șuturi de la distanță, cea mai periculoasă execuție de acest gen fiind cea a lui Marcelinho. Hamutovski a fost însă la post. Acesta a fost ultimul meci al antrenorului Oleg Protasov pe banca tehnică a Stelei, el urmînd să preia formația ucrainiană Dnepr Dnepropetrovsk. Tragerea la sorți a 16-imilor Cupei UEFA 1. Litex Loveci (Bulgaria) – RC Strasbourg (Franța) 2. VfB Stuttgart (Germania) – Middlesborough (Anglia) 3. Slavia Praga (Cehia) – US Palermo (Italia) 4. SC Heerenveen (Olanda) – Steaua București (România) 5. Lokomotiv Moscova (Rusia) – FC Sevilla (Spania) 6. Bolton Wanderers (Anglia) – Olympique Marseille (Franța) 7. Hertha Berlin (Germania) – Rapid București (România) 8. FC Basel (Elveția) – AS Monaco (Franța) 9. Udinese (Italia) – RC Lens (Franța) 10. Rosenborg Trondheim (Norvegia) – Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 11. FC Bruges (Belgia) – AS Roma (Italia) 12. Schalke 04 (Germania) – Espanol Barcelona (Spania) 13. OSC Lille (Franța) – Åžahtior Donețk (Ucraina) 14. FC Thun (Elveția) – Hamburg SV (Germania) 15. Betis Sevilla (Spania) – AZ`67 Alkmaar (Olanda) 16. Artmedia Bratislava (Slovacia) – Levski Sofia (Bulgaria). Partidele tur din 16-imile Cupei UEFA vor avea loc pe 15 și 16 februarie 2006, în timp ce returul este programat pe 22 și 23 februarie 2006. Programul meciurilor din cadrul optimilor de finală ale Cupei UEFA: Învingătoarea meci 7 – Învingătoarea meci 14 Învingătoarea meci 8 – Învingătoarea meci 1 Învingătoarea meci 2 – Învingătoarea meci 11 Învingătoarea meci 4 – Învingătoarea meci 15 Învingătoarea meci 3 – Învingătoarea meci 12 Învingătoarea meci 6 – Învingătoarea meci 10 Învingătoarea meci 9 – Învingătoaea meci 16 Învingătoarea meci 13 – Învingătoarea meci 5.