Ediția: Joi 23 Mai 2024. Nr. 6631

Handbal, Cupa României – Focșănenii s-au calificat în turul al doilea

• CSM Alexandria – CSM Focșani 2007 25-26 (12-13)

CSM Alexandria: Simulescu – 1gol, Rusu, Fîntînă Rareș Nițu, Gal – 2, Voicu – 1, Fodorean – 3, Chiorean – 9, Boriceanu – 2, Totoi, Alupoaiei, Dumitrescu, Laurențiu Nițu – 2,Cozorici – 1, Vamanu – 1, Stroe – 3.

CSM Focșani 2007: Marocico – 1, Cloșcă, Bucătaru – Ragea, Rață – 2, Pavlov – 2, Golea, Miroiu – 3, Trkulja, Popovici, Toboșaru, Marijanac – 2, Roșu – 11, Eros – 1, Simsar – 2, Makrishin – 2.

CSM Focșani 2007 s-a calificat în turul al doilea al Cupei României după meciul disputat marți seara, la Alexandria, în primul tur, în compania formației locale CSM. Așa cum anticipam în avancronică, nu a fost o plimbare de plăcere pentru focșăneni, care au avut de muncit pentru victorie. Au fost chiar aproape să se trezească egalați în finalul meciului, când aveau doi jucători eliminați și doar un gol avans, după ce risipiseră în patru minute trei din cele patru goluri cu care conduceau în minutul 56. Până atunci, partida fusese echilibrată, cu oaspeții la conducere cu excepția perioadei dintre minutele 32-36, cel mai mare avans al focșănenilor fiind de cinci goluri. Scor final, 25-26.

Următorul joc oficial al CSM Focșani 2007 va fi duminică, 11 februarie, de la ora 18:30, în Sala Polivalentă, cu HC Buzău, în campionatul Ligii Naționale.