• CSM Focșani 2007 – Viitorul Șuțești 10-0 (3-0)

CSM Focșani 2007: Preda – Negoiță (Săpunaru), Acasandrei, Marku – Toba (Pahonțu) – Mazilu (Toader), Enache, Dumitru (Stroe), Zaharia – Ciobanu, Tchassem (Gorovei). Rezerve neutilizate: Păduraru – Elice Mexes, Rîza, Mihart.

Antrenori: Octavian Grigore – principal, Adrian Senin – secund

Viitorul Șuțești: Tudor – Colniceanu,Custură, Căldăruș, Tarozzi – Irimia, Chihaia, Țiuțiu, Drăguț – Oniciu, Gherase. Rezerve: Măstăcan, Nicolaie, Cimpoeru, Anghelache, Huțu, Robu. Delegat: Mihai Marius Vrabie.

Partida dintre CSM Focșani 2007 și Viitorul Șuțești, din etapa a 11-a a Campionatului Ligii a III-a, Seria a 2-a la fotbal, disputată vineri, 3 noiembrie, pe Stadionul Milcovul, avea înainte de start formația gazdă favorită la victorie în proporție covârșitoare. Practic, doar o minune îi putea ajuta pe oaspeți să obțină ceva la Focșani. Prima repriză a și confirmat asemenea judecată de valoare, brăilenii arătând ca o echipă care nu prea are ce căuta în Liga a III-a. Focșănenii au înscris de trei ori, prin Tchassem, cu o lovitură de cap din careu, după centrarea lui Zaharia, în minutul 7 și cu un șut la colțul lung, pe jos, în minutul 14 și din penalty, în minutul 36, de Ciobanu. Oaspeții au avut și momente în care au fost în zona porții lui Preda, de două ori au fost aproape de gol, însă le-a lipsit decizia la finalizare. Iar din minutul 44 au rămas cu un om mai puțin în teren după ce Custură a fost eliminat pentru al doilea galben.

În repriza a doua, complet debalansată de raportul 11 jucători la 10, ca și de plusul de forță de joc al focșănenilor, CSM 2007 a înscris de încă 7 ori, prin Marku, în minutele 52 și 88, Gorovei, în minutul 66, Zaharia, în minutul 74, Ciobanu, în minutul 76, Acasandrei, în minutele 84 și 90. Viitorul a rezistat relativ bine, între minutele 46 și 66 interval în care a primit doar două goluri, dar a cedat complet în ultimul sfert de oră când gazdele au marcat de cinci ori.

CSM Focșani 2007 a bătut, vineri, orice record de scor cu care a câștigat în Liga a III-a, acasă ori în deplasare. În Liga a IV-a se impunea și la 16 goluri diferență, dar asta nu se pune. Oricum, campioana județului Brăila a arătat ca o echipă modestă de Liga a IV-a, neavând nici antrenor înscris pe foaia de joc! Fotbaliștii Focșaniului au meritul că au ținut până la sfârșit piciorul pe accelerație și au valorificat cam orice situație favorabilă. Pe lângă cele 10 goluri, au mai trimis de trei ori mingea în barele porții Șuțeștiului.

În etapa viitoare, sâmbătă, 11 noiembrie, de la ora 14:00, Voinţa Limpeziş – CSM Focşani 2007.

Rezultatele și marcatorii etapei: CSM Focşani – Viitorul Şuţeşti 10-0 (3-0). Au marcat Tchassem – 2, Ciobanu – 2, Marku – 2, Acasandrei – 2, Gorovei și Zaharia; Hamangia Baia – Sporting Lieşti 0-2 (0-1). Au marcat Maftei și Stan; )
Dacia Unirea Brăila – CSM Râmnicu Sărat 1-4 (0-3). Au marcat Toure, respectiv Ignat – 2, Constantinescu și Keita; Metalul Buzău – Voinţa Limpeziş  5-1 (3-0). Au marcat pentru Metalul Moldovan – 2, Saim Tudor, Arnăutu și Opaiț; Unirea Braniştea – Viitorul Ianca 3-1.

Clasament: 1. Metalul Buzău – 28 puncte; 2. CSM Focșani 2007 – 27 puncte; 3. Sporting Liești – 22 puncte; 4. Unirea Braniștea – 19 puncte; 5. Dacia Unirea Brăila – 15 puncte; 6. CSM Râmnicu Sărat – 13 puncte; 7. Hamangia Baia – 12 puncte; 8. Viitorul Ianca – 11 puncte; 9. Voința Limpeziș – 11 puncte; 10. Viitorul Șuțești – 3 puncte.