Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

• CSM Focșani 2007 – CSM Sighișoara 32-28 (17-13)

CSM Focșani 2007: Bucătaru, Marocico, Cloșcă –Rață – 2, Pavlov, Golea,Miroiu – 2, Trkulja – 2, Krnoglavac – 10, Mocanu – 1, Marijanac – 9, Roșu – 1, Eros, Simsar – 1, Makrishin – 4.

CSM Sighișoara: Tenghea, Nicolai – Teca – 4, Olaru – 4, Călinescu, Dobra – 2, Pop, Asoltanei – 1, Șomlea, Căpățînă – 5,  Baba – 4, Csepreghi – 5, Leordean – 3, Mărginean, Olteanu.

CSM Focșani 2007 a jucat sâmbătă seara în Sala Polivalentă cu CSM Sighișoara în etapa a 4-a a campionatului Ligii Naționale, ediția 2023-2024. Pentru oaspeți era meciul speranței că vor da lovitura acolo unde reușiseră și alte echipe aflate în mare suferință – ultimul loc, zero puncte. Pentru gazde era un joc în care nu aveau voie să nu câștige dacă nu doreau să intre într-o zonă periculoasă după două înfrângeri consecutive și în față cu o viitoare deplasare foarte grea la Turda.

Sighișorenii s-au dovedit a fi o formație dificil de bătut! Le-au suflat tot timpul în ceafă focșănenilor care nu au putut să se desprindă și pe care i-au egalat la 12 și 13. Dar seria de patru goluri reușite de CSM 2007 în ultimele două minute și jumătate ale primei reprize a dus la un 17-13 ce părea să anunțe o a doua repriză mai lejeră pentru gazde. Așa a și fost până în minutul 44:52 când scorul ajunsese la 27-20. Oaspeții au refuzat să accepte înfrângerea ce părea inevitabilă, au redus handicapul la două goluri, 29-27 în minutul 53:17, dar nu au mai avut forța să reziste forcingului focșănean ce a urmat și meciul s-a încheiat cu 32-28. CSM 2007 a acumulat 6 puncte iar etapa următoare va întâlni în deplasare pe Potaissa Turda.