Ediția: Joi 16 Mai 2024. Nr. 6625

• CSM Focșani 2007 – Voința Limpeziș 3-1 (0-0)

CSM Focșani 2007: Păduraru (57 Preda) –Acasandrei, Săpunaru (17 Negoiță), Rîza – Alex Dumitru ( 57 Ben Levy), Pahonțu (57 Enache), Mazilu, Stroe (57 Tamași) – Ciobanu, Tchassem, Gorovei. Rezerve neutilizate – Bodea, Dănilă, Stoica, Oprea. Antrenori, Octavian Grigore – principal, Adrian Senin – secund

Voința Limpeziș: Răduță – Lazăr, Charles, Lemnaru, Vișan, Ospino, Frigea, Ayinzasigya, Flon Bratu, Ofori, Dragoș Bratu. Rezerve: Neagu, Ayanga, Argumedo, Togan, Nicolae Dumitru, Avanu, Constantin, Hău. Antrenor, Virgil Nițoi

În runda a treia a campionatului Ligii a III-a, Seria a 2-a la fotbal, vineri, 8 septembrie, de la ora 17:00, pe stadionul Milcovul, s-au întâlnit CSM Focșani 2007 și Voința Limpeziș. Partida s-a încheiat cu scorul de 3-1 prin golurile marcate de Mazilu, în minutul 73, Tchassem, în minutul 83 și Ciobanu, în minutul 90+5 pentru gazde și Ayanga, în minutul 50 pentru oaspeți. Din minutul 52, Voința Limpeziș a evoluat în zece jucători după ce Ofori a fost eliminat după ce a primit al doilea galben.

Aceasta ar fi pe scurt istoria unui meci în care oaspeții au deschis scorul, două minute mai târziu au rămas în zece după eliminarea fostului vârf al Focșaniului, Ofori, pentru al doilea galben și și-au menținut avantajul 20 de minute până când mingea șutată de Mazilu a deviat dintr-un apărător advers și s-a dus în plasă la rădăcina stâlpului din stânga lui Răuță. Rămași fără vârf de atac, buzoienii nu au mai pus probleme în ofensivă, gazdele au mărit presiunea în jumătatea Limpezișului și după egalare au mai marcat de două ori: prima oară, Gorovei a centrat pentru Tchassem care a reluat cu capul, mingea a lovit stâlpul de dreapta lui Răuță și s-a dus în gol, iar Ciobanu a închis tabela cu un șut din unghi și și-a luat revanșa pentru câteva situații de unu la unu în care nu l-a putut învinge pe portarul Voinței. A fost a treia victorie a focșănenilor din tot atâtea posibile.

În etapa următoare, sâmbătă, 16 septembrie, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare, la Viitorul Ianca.

Rezultatele și marcatorii etapei:CSM Focşani – Voinţa Limpeziş 3-1 (0-0). Au marcat Mazilu, Tchassem, Ciobanu, respectiv Ayanga; Dacia Unirea Brăila – Viitorul Şuţeşti 2-1 (1-0). Au marcat Amaechi, Dedan, respectiv Tarozzi; Unirea Braniştea – Sporting Lieşti 2-1 (2-1). Au marcat Răducan, Farcaș, respectiv Chiriac; Metalul Buzău – Viitorul Ianca 4-0 (0-0). Au marcat Arnăutu, Pelivan – 2, Moldovan; Hamangia Baia – CSM Râmnicu Sărat 4-2 (2-1). Au marcat Halep – 2, Moroianu, Dumitrașcu, respectiv Năstase, Constantinescu.

Clasament: 1. Metalul Buzău – 9 puncte; 2. CSM Focșani 2007 – 9 puncte; 3. Dacia Unirea Brăila – 6 puncte; 4. Unirea Braniștea – 6puncte; 5. Sporting Liești- 4 puncte; 6. Viitorul Ianca – 4 puncte; 7. Hamangia Baia – 3 puncte; 8. CSM Râmnicu Sărat – zero puncte; 9. Voința Limpeziș – zero puncte; 10. Viitorul Șuțești –zero puncte.