Ediția: Duminică 19 Mai 2024. Nr. 6627

Ștafetele de la CSM Focșani 2007 au confirmat la Finala Campionatului Național de Atletism pentru tineret și seniori de sâmbătă, 8 iulie, și duminică, 9 iulie, de la Craiova, excelentele rezultate de la Campionatul Național U 20. Pe același stadion, la U 20, în zilele de 23 și 24 iunie, alteții de la CSM Focșani 2007 au obținut la finala Campionatului Național U 20 medaliile de argint la 4×400 metri masculin, medaliile de bronz la 4×400 metri mixt și s-au clasat pe locul 4 la 4×400 metri fete. Într-o companie mai puternică, în competiția pentru tineret și seniori, sportivii pregătiți de profesorul Marius Batog au obținut tot două medalii, ambele de bronz. Cu două excepții, ștafetele a doua de 4×100 metri mixt și 4×400 metri mixt clasate pe poziția a șasea la tineret, nici o altă echipă a CSM Focșani 2007 nu a terminat concursul sub locul 4 la tineret.

Au fost medaliate cu bronz fetele ștafetei de 4×400 metri tineret în componența Ana Maria Olaru, Andra Alexandra Cristea, Andreea Tănase și Maria Mălureanu. Tot cu bronz la tineret a terminat competiția și ștafeta de 4×400 metri mixt alcătuită din Cosmin Andrei Puiu, Andreea Tănase, Maria Mălureanu și Sebastian Daniel Moldovan.

Pe locul 4 la tineret au încheiat concursul de la Craiova ștafeta de 4×100 metri fete, în componența Ana Maria Olaru, Maria Mălureanu, Andra Alexandra Cristea, Andreea Tănase și ștafeta de 4×400 metri băieți alcătuită din Andrei Popoiu, Răzvan Gabriel Moldovan, Cosmin Andrei Puiu și Sebastian Daniel Moldovan.

Este de observat că Andreea Tănase și Maria Mălureanu sunt foste gimnaste, eleve ale profesoarei Daniela Trandafir la CSS Focșani.

În probele individuale, Andreea Rotaru s-a clasat a cincea la tineret, iar Crihană Mihăiță a concurat în proba de 400 metri plat, unde a încheiat pe poziția a 13-a la tineret. Cei doi sportivi sunt antrenați de profesorul Gabriel Alexandrescu.