Ediția: Duminică 19 Mai 2024. Nr. 6627

• Colega ei, Silvia Pomană, medaliată cu bronz

Finala Campionatul Național de judo U 23 – Tineret care a avut loc la Turneu Severin, i-a adus Giorgiei Hagianu de la CS Unirea Focșani – Rapid București încă un titlu de campioană a României în acest an. Duminică, 14 mai, Giorgia a câștigat medalia de aur a categoriei 48 kg. La 52 kg., colega Giorgiei Hagianu, Silvia Pomană, cadetă, s-a clasat pe locul al treilea și a primit medalia de bronz. Denisa Marin a terminat competiția pe locul 5.

La începutul lunii martie, la Focșani, Giorgia Hagianu și Silvia Pomană câștigaseră titlurile de campioane naționale la junioare – U 21, competiție la care Denisa Marin obținuse medalia de bronz. Iar în ultima parte a lunii martie, la Izvorani, Giorgia și Denisa deveneau campioane de senioare, secondate de Silvia Pomană, clasată a cincea. Cele trei excepționale sportive sunt antrenate la CS Unirea Focșani de sensei Adrian Moldoveanu.