• CSM Focșani 2007 – CSU din Suceava 33-37 (15-18)

CSM Focșani 2007: Vișan, Zaharia – Gogonea, Dochioiu, Feraru – 5, Golea – 14, Giugiuveanu – 4, Bouroș, Condrea, Pavlov – 4, Bari – 4, Baciu – 2, Gavrilă, Andronic.

Antrenori, Marius Partene și Constantin Rusu.

CSU din Suceava: Podovei, Leonte, Moldoveanu – 5, Grigore – 6, Niculaie – 5, Sîrghie, Cazac – 2, Șerban – 2, Grishikashvili, Ilucă – 2, Focșăneanu – 6, Reuț – 2, Dascălu – 7.

CSU din Suceava a câștigat partida jucată miercuri, 3 mai, în Sala Polivalentă din Focșani în compania CSM 2007 în penultima rundă a returului Grupei Valoare a Campionatului Național de juniori 1. A fost un meci decis de forța fizică și talia superioare ale sucevenilor cărora focșănenii le-au opus un joc elaborat, combinativ cu care, însă, au avut dificultăți să depășească masiva apărare a oaspeților. Cel mai bun jucător al partidei a fost Alexandru Golea, conducătorul de joc al CSM 2007, tehnic, inventiv, cu aruncări mereu surprinzătoare la poarta apărată în cea mai mare parte a timpului de fostul său coleg de la Naționala de juniori, Podovei. Alex Golea a înscris de 14 ori, performanță impresionantă dacă este avută în vedere valoarea defensivei adverse. Întâlnirea a fost echilibrată, gazdele au fost pe plus în mai multe momente, dar oaspeții au recuperat și au trecut în avantaj, așa cum s-a întâmplat în finalul primei reprize, de la 15-14 la 15-18 și în repriza a doua, de la 25-23, la 25-28. Scorul final, 33-37 este cumva în dezacord cu raportul de forțe din teren, însă victoria sucevenilor a fost până la urmă rezultatul corect. Rămâne de văzut dacă focșănenii nu vor găsi antidotul cu care să neutralizeze pe  CSU din Suceava în turneul final, în care vor merge ambele formații. În ultima etapă a Grupei Valoare, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare la LPS Iași, luni, 8 mai de la ora 13:00.