Handbal, Liga Națioală – Victorie a oaspeților mai clară decât arată scorul!

• ACS HC Buzău – CSM Focșani 2007 29-31 (14-18)
CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Ragea, Kritikos – 1, Rață – 1, Mirou – 5, Crnoglavac – 8, Popovici, Hrimiuc – 5, Mocanu – 3, Marijanac – 4, Nuțu, Krstevski – 1, Roșu – 1, Eros, Makrishin – 2.
ACs HC Buzău: Tcaciuc, Nosrati, Dumitrana – 5, Broască – 4, Mane – 2, Crăciunescu, Stroe, Mironescu, Juskenas – 5, Meduric, Bejinariu – 3, Glendza – 1, Iordachi, Mitrovic – 6, Păunescu, Anton – 3.

CSM Focșani 2007 a câștigat cu 31-29 (18-14) partida disputată astăzi, în deplasare cu ACS HC Buzău în etapa a 17-a a campionatului Ligii Naționale de handbal masculin. După un început echilibrat, focșănenii s-au desprins după 11-11 cât era scorul în minutul 19:42 și au intrat în pauză cu 18-14 pentru ei. Între timp, în minutul 15:28, arbitrii Stark și Ștefan rezolvaseră în minutul 15:28 problema Ragea, cel mai bun apărător al Focșaniului, căruia i-au dat a treia eliminare de 2 minute și roșul care l-a trimis în tribună. În partea a doua a meciului diferența de scor a ajuns la 6 goluri, 23-29 în minutul 56 și o formație experimantată ca a Focșaniului nu mai putea pierde, chiar dacă până la final buzoienii au mai înscris de șase ori iar oaspeții de două ori!
Cu victoria de astăzi, CSM Focșani 2007 a pus 6 puncte între ea și următoarea clasată, Potaissa Turda, învinsă acasă de Steaua București.