Ediția: Vineri 26 aprilie 2024 Nr. 6613

Handbal, Liga Națională: Dinamo București – CSM Focșani 2007 41-33 (24-17)

Dinamo București: Bucătaru, Heidarirad – Dedu – 1 gol, Racoțea – 2, Da Silva – 3, Gurbindo – 3, Negru – 3, Pasqual – 4, Kukik – 1, Kasparek – 1, Kuduz – 5, Humet – 4, Akimenco – 9, Bokhan – 2, Shebib – 2, Militaru – 1.

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Ragea, Kritikos – 3, Rață – 6, Golea – 1, Miroiu – 2, Krnoglavac – 8, Popovici, Hrimiuc – 1, Mocanu, Marijanac – 4, Nuțu – 1, Krstevski, Roșu – 3, Makrishin – 4.

CSM Focșani 2007 a jucat în această seară în runda a cincea a Campionatului Ligii Naționale de Handbal în deplasare, cu Dinamo București. Patida s-a încheiat cu victoria normală a campionilor, care au evoluat cu lotul folosit și în Liga Campionilor. După un început fulminant al gazdelor, care au dus repede scorul la 8-0,oaspeții au recuperat și au ajuns la două goluri, în minutul 20 (14-12, 15-13), dar cu formidabila sa forță de atac, Dinamo a intrat în pauză cu 24-18. În partea a doua a întâlnirii, diferența a variat între cinci și zece goluri, pentru a se fixa la opt goluri în finalul în care, debutant în Liga Națională, căpitanul juniorilor focșăneni și conducătorul de joc al Naționalei de juniori, Alexandru Golea a înscris ultimul gol al CSM 2007 și primul său gol pentru seniorii Focșaniului!

În foto, Alex Golea tocmai scosese o eliminare. Apoi a urmat golul…