Ediția: Joi 2 Mai 2024. Nr. 6616

• În premieră, concursul a fost organizat în Vrancea

Al doilea concurs de Rally Raid al sezonului competițional 2022, organizat de Clubul 4v Motorsport Constanța, a avut loc în Vrancea, duminică, 16 iulie. Sportivi de la clasele Moto Railly Fim si Open, Quad și ATV – Promo Railly (Moto, Quad și ATV) au parcurs un traseu de 230 km. Startul a fost dat în Piața Unirii din Focșani, a continuat până la Mera de unde concurenții au continuat pe drumuri forestiere, cu macadam și cu porțiuni de drum asfaltat, trecând pe la Cramele Gârboiu, prin zonele localităților Gugești, Suraia, Țifești, Jariștea apoi pe traseele din Primul Război Mondial și s-a încheiat pe platou la Odobești. La competiție au participat și sportivi de la ACS Odobești, Alexandru Tudor #Tam23 reușind să câștige la categoria ATV Pro. După cursă, Georgian Mocanu, președintele Secției de motociclism a ACS Odobești, mi-a declarat: ”A fost un weekend cu adrenalină pură, cu un concurs organizat în premieră în Vrancea și pe care ne dorim să-l găzduim și în 2023. Ne-a bucurat victoria lui Alexandru Tudor care confirmă valoarea sportivilor noștri. Mulțumim Primăriei Odobești și sponsorilor noștri care sprijină necondiționat competițiile sportive motorsport!”.