Ediția: Vineri 26 aprilie 2024 Nr. 6613

• CSM Focșani 2007 – Minaur Baia Mare 24-25 (10-10)

CSM Focșani 2007: Cloșcă, Marocico, Rusu – Ragea, Pătru, Drăgan – 1, Miroiu – 10, Marjanovic – 9, Țuțu, Hrimiuc – 2, Mocanu, Rață – 2, Nuțu, Krstevski, Marijanac, Lazoreac.

Minaur Baia Mare: Pop, Terenkov, Buzogany, Muguleț, Nagy – 2, Teca, Buzle, Vujovic – 9, Huta – 2, Căbuț – 3, Kotrc – 3, Cip – 2, Mollino – 4.

Într-o restanță din runda a 20-a a campionatului Ligii Naționale la handbal, în Sala Polivalentă s-au întâlnit duminică seara CSM Focșani 2007 și HC Minaur Baia Mare. La capătul unei dispute încheiate cu vreo 800 de spectatori scandând în picioare Rușine! Rușine! la adresa arbitrilor Ciprian Popa din Galați și Ionuț Velișca din Buzău și a observatorului Bogdan Anton din Iași care prin deciziile lor au stabilit învingătoarea, oaspeții s-au impus cu 25-24 (10-10).

Întâlnirea dintre cele două foarte bune formații ale Ligii Naționale a oferit un spectacol handbalistic de bună calitate în perioadele de liniștire după deciziile – multe – aberante ale celor doi arbitri dirijați de la masă de observatorul federal. Au condus mai întâi oaspeții, apoi focșănenii și în pauză s-a intrat cu un cinstit 10-10. În partea a doua a meciului, a fost egal 13, egal 18, 19 și 20, iar după ce focșănenii au făcut 22-21, s-au văzut din nou pedepsiți pentru lucruri nefăcute, fond pe care băimărenii au egalat la 22, au preluat conducerea cu 23-22. Și s-au trezit cu trei oameni în plus pe teren după ce au fost eliminați trei jucători ai gazdelor, cu patru minute înainte de final. Minaur s-a desprins la 22-25, CSM 2007 a recuperat până la 24-25, băimărenii au avut mingea, au pierdut-o cu câteva secunde până la minutul 60, Rață a luat-o pentru un ultim atac, dar arbitrii au spus că nu e bine, au dat-o oaspeților și a urmat baia de Rușine! Rușine! pentru federali – arbitri și observator. Nu a părut, însă că acestora le pasă! Și-au luat banii pentru baremuri și s-au dus.

Jucătorul meciului a fost desemnat Mihăiță Miroiu

În pauza meciului, juniorii 2 ai CSM 2007 au prezentat publicului trofeul cuvenit învingătorilor cu care s-au întors de la Turneul Final Speranță care a avut loc la Făgăraș în partea a doua a săptămânii trecute. În finală, CSM Focșani 2007 a întrecut cu 29-63 pe CSS 2 Baia Mare. Miercuri, 11 mai, de la ora 18:30, CSM Focșani 2007 va întâlni în Sala Polivalentă, pe CSU din Suceava.