CSM Focșani 2007 – CS Municipal Galați 66-74 (17-22, 21-13, 10-16, 18-23)

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (4 puncte+6 recuperări+5 pase decisive), Cătălin Petrișor (4+3+4), Denis Miron (0+1+1), Radu Paliciuc (0+3+0), Aliaksandr Pustahvar (13+11+3), Pavle Reljic (7+3+2), Alexandru Bratosin, Lucian Țibîrnă, Demetris Antwaun Morant (6+4+0), Justin Baker (16+9+1), Onno Meritt Steger (19+4+1), Adrian Vaida.

CS Municipal Galați: Matthew Richard Milon (8+3+1), Kareem Brewton (4+4+2), Christopher Michael Galbreath Jr (7+5+0), Meir Eliahu Azaria, Milos Pesic (3+1+2), George Alexandru Vlad (7+2+4), Theodor Andrei Gherman, Robert David Stan (3+3+1), Marius Mihai Ciotlăuș (18+3+0), Maksim Sturanovic (6+7+4), Javon Damian Ferguson Masters (18+2+4).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Onno Meritt Steger – 19; Javon Damian Ferguson Masters – 18;

Recuperări: Aliaksandr Pustahvar – 11; Maksim Sturanovic – 7;

Pase decisive: Henri Raunaldo Wade Chatman – 5; George Alexandru Vlad – 4.

Anticipam o victorie a focșănenilor în meciul lor de sâmbătă, 15 ianuarie, din Sala Polivalentă, cu CS Municipal Galați, în Liga Națională. Anticipările nu mi-au fost confirmate! Oaspeții s-au impus la diferență de 8 puncte, după ce și-au adjudecat 3 din cele patru sferturi. Disputa a fost echilibrată, ultima egalitate în meci a fost la jumătatea sfertului 3, la 41, apoi focșănenii au trecut la conducere, pentru a încheia în deficit, 48-51 după 30 de minute. În ultimul sfert, gălățenii s-au aflat tot timpul în față, beneficiind și de câteva decizii date de arbitri în favoarea lor și contestate puternic de gazde. Fără acele decizii, deznodământul partidei putea fi altul! N-a fost să fie! Gălățenii s-au apărat agresiv, mult mai agresiv decât focșănenii, au pasat mult mai repede și și-au creat, astfel, poziții bune de aruncare la coș. Până la urmă diferența a fost făcută de procentajul superior pe care l-au avut oaspeții la aruncările de trei puncte: au trimis mingea în coș de 10 ori din 22 de încercări, în timp ce gazdele, de 6 ori din 29 de încercări!

La CSM Focșani 2007 a debutat americanul Onno Meritt Steger, fundaș de 25 de ani, înalt de 1,95 metri, născut la Upper Arlington, Omaha, și care a evoluat în perioada 2016-2020 la Carolina Catamounts, în NCAA. A avut o evoluție spectaculoasă, eficientă, chiar dacă a avut foarte puțin timp pentru acomodarea cu coechipierii. Este un jucător care poate ajuta foarte mult formația focșăneană!

Miercuri, 19 ianuarie, de la ora 17:00, CSM Focșani 2007 va juca în Sala Polivalentă, cu Rapid București, în prima etapă a returului ediției de campionat 2021-2022.