• CSS Focșani – ACS Penicilina Iași 3-2 (25-22, 25-18, 25-27, 16-25, 15-7)

CSS Focșani: Cătălina Poopa, Denisa Cara, Cătălina Ciubotaru, Ilinca Știrbu, Andra Damaschin, Alessia Sima, Flavia Obodariu, Riana Bobeică, Valeria Robu, Ioana Bădin, Miruna Pușcă, Alexandra Diac.

Antrenori, Cătălin Știrbu, Eugen Popa.

Penicilina Iași: Pădurariu, Brumă, Loghin, Vieru, Goldan, Racu, Melinte, Hrib, Agafiței, Ciobanu.

Antrenor, Tatiana Popa.

Voleibalistele junioare de la CSS Focșani au încheiat anul competițional 2021 cu partida de pe teren propriu cu Penicilina Iași. În sala Liceului cu Program Sportiv, ieri, 12 decembrie, fetele Focșaniului s-au impus în cinci seturi: 25-22, 25-18, 25-27, 18-25, 15-7. A fost o dispută de mare spectacol începută de gazde cu două seturi câștigate ca urmare a unei prestații de foarte bună calitate. În setul al treilea, tot focșănencele s-au aflat la conducere, până la 18-17, după care ieșencele s-au deprins la 18-20, a urmat egalitatea de la 20, apoi s-a făcut 24-21. CSS Focșani a pierdut serviciul și avansul de trei puncte iar intr-un final foarte disputat oaspetele și-au adjudecat setul cu 27-25. Setul al patrulea a fost al Penicilinei care s-a impus cu 25-18. În setul scurt, focșănencele și-au recăpătat concentrarea și încrederea în ceea ce pot și după 3-4 s-au dus cu autoritate la 11-4 pentru a încheia cu 15-7!

CSS Focșani a încheiat un sezon foarte bun, cu patru meciuri câștigate din cinci în care a acumulat 12 puncte. A pierdut cu 2-3 la CSS Bacău, în deplasare.