Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

• LPS Focșani – LPS Piatra Neamț 32-32 (16-13)

Formația LPS Focșani: Giulia Lupu, Denisa Mirodone, Maria Chirică – 2, Dănuța Ion – 1, Vanessa Măciucă – 4, Iuliana Chiriță, Dana Niculiță – 1, Amalya Cotea – 4, Mihaela Apostu – 5, Nicoleta Baicu – 9, Valentina Gogonel, Alexandra Otvos – 6, Laura Marin.

Antrenoare, Doina Ene.

Handbalistele junioare 1 ale Liceului cu Program Sportiv Focșani și-au făcut debutul în ediția de campionat 2021-2022 începând cu etapa a doua a competiției, în condițiile în care au câștigat fără joc în prima etapă partida programată în deplasare la LPS Iași. Sâmbătă, 25 septembrie jucătoarele antrenate de profesoara Doina Ene au întâlnit în Sala Polivalentă pe LPS Piatra Neamț, formație care câștigase în prima etapă cu 37-29. Chiar dacă nu au făcuseră decât câteva antrenamente și nu avuseseră nici un meci de verificare, fetele Focșaniului au avut o prestație bună, s-au aflat în multe momente la conducerea jocului. Înainte de pauză au avut câteva minute în care, deși au fost cu o jucătoare eliminată s-au desprins de la egal 13 la 16-13. Au păstrat avantaj până la jumătatea celei de-a doua repriză când, pe fondul unei stări de oboseală au fost ajunse de adversare, apoi, conduse, dar au reușit să termine la egalitate un meci pe care puteau să-l și câștige!

În etapa următoare, la 16 octombrie, LPS Focșani va juca în deplasare la LPS Vaslui.