Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Sporting Liești – CSM Focșani 2007 1-2 (0-1)

CSM Focșani 2007: Geantă – Negoiță, Moisi (60 Bratu), Panaite, Manu – Gorovei (60 Strătilă), Preoteasa, Stancu (60 Benkaid), Bodea (46 Băciuț) – Taciuc (89 Săpunaru) – Lemac.

Sporting Liești: Brăneț – Maftei, Chiriac (22 Mucuța, 60 Călin), Munchiu, Milea (28 Mănău), Țicamucă, Mihu, Năstase, Stan, Iancu, Moldoveanu.

În ultima etapă a returului Seriei a 2-a, a Ligii a III-a la fotbal, CSM Focșani 2007 a jucat, în deplasare, vineri, 29 aprilie, cu Sporting Liești. A fost un meci agreabil, între două formații care își încheiaseră conturile cu campionatul în condițiile în care pentru focșăneni victoria însemna doar trei puncte în plus iar lieștenilor, eventuala coborâre în clsament, nu le producea nici o pagubă. Oaspeții au început meciul în forță, și în mai puțin de un sfert de oră au fost de trei ori aproape să înscrie: în minutul 4, excelenta centrare a lui Manu i-a găsit nepregătiți la marginea careului pe Lemac și Preoteasa; în minutul 11, același Manu i-a pus mingea pe cap lui Lemac, dar lovitura vârfului focșănean a fost pe portar; în minutul 12, Stancu a bătut din lateral o lovitură liberă iar mingea reluată de Gorovei aproape că a rașchetat transversala.

Seria ocaziilor CSM 2007 a continuat în minutul 25, cînd Taciuc a trimis mingea peste poartă, așa cum s-a întâmplat și cu Stancu în minutul 28. Golul a venit în poarta lui Brăneț în minutul 34, când Lemac a câștigat un duel pe dreapta, a intrat spre careu și i-a pus mingea lui Gorovei care a trimis-o, simplu, în plasă, pentru 0-1. Lieștenii au reacționat printr-un șut periculos în mimutul 44, însă Geantă a respins. La ultima fază de poartă a primei părți a întâlnirii, Moisi a trimis mingea din lovitură liberă la rădăcina stâlpului din dreapta lui Brăneț care a respins.

Repriza a doua a început cu gazdele având o posesie prelungită. La șuturile lor din minutele 47 și 60, Geantă a prins mingea cu siguranță. A fost intervalul în care focșănenii au fost periculoși prin Gorovei și Băciuț, dar fără efect. Iar în minutul 61, Băciuț, lansat pe stânga, din poziție foarte bună, a trimis în plasa laterală. Cumva împotriva cursului evenimentelor din teren în minutul 66 a venit golul egalizator înscris de Stan, pe contraatac. În minutul 81, Taciuc a centrat din corner iar Preoteasa a reluat împarabil cu capul pentru 1-2! Până la final tot focșănenii au fost mai aproape de gol, însă Baciuț și Strătilă nu au reușit să finalizeze.

În urma victoriei de la Liești, CSM Focșani 2007 a terminat campionatul pe locul al treilea, cu 36 de puncte, cu două mai puține decât Dacia Unirea Brăila, care a pierdut astăzi cu 1-2 la Râmnicu Sărat.

Echipa Focșaniului  a avut doar două jocuri pierdute față de cele 3, respectiv, 4 ale gălățenilor și brăilenilor care merg la baraj.  A fost, însă, campioana meciurilor egale – 6. De aici i s-a tras și pierderea unuia dintre primele două locuri. Mai bine spus, și de aici i s-a tras!

Rezultatele și marcatorii etapei
Sporting Lieşti – CSM Focşani  1-2 (0-1). Au marcat Stan – minutul 66, respectiv Gorovei – 36, Preoteasa – 81.
Viitorul Ianca – CS Făurei 6-1 (2-0). Au marcat Coman – 20 și 55, Mocanu – 47  – autogol, Iorga – 57, Preda – 65, Colniceanu – 89, respectiv Bangoura – 86.
Avântul Valea Mărului – CSM Bacău  2-0 (1-0). Au marcat
(27), (70)
CSM Râmnicu Sărat – ACS Dacia Unirea Brăila 2-1 (2-0). A marcat Tigoianu – 13 și 42, respectiv Vîlceanu – 58.
Sportul Chiscani – Suporter Club Oţelul Galaţi 0-3 (0-2). Au marcat Cîrjan – -8, Petrache – 22, Nica – 60.