Ediția: Miercuri 8 Mai 2024. Nr. 6618

Handbal, Liga Națională – Victorie normală!

CSM Focșani 2007 – CS Magnum Botoșani 33-29 (19-14)

Formația CSM Focșani 2007: Cloșcă, Marocico, Rusu – Ragea, Pătru – 1, Cozorici, Popovici – 2, Miroiu – 3, Marjanovic – 10, Hrimiuc – 2, Rață – 3, Krstevski – 1, Marijanac – 1, Eros – 2, Makrishin – 4, Mănescu – 4.
CSM Focșani 2007 a câștigat partida disputată astăzi, de la ora 11:00, la Arena Sepsi din Sfântu Gheorghe, în compania CS Magnum Botoșani, în penultima etapă a turului Campionatului Ligii Naționale. Botoșănenii au avut un început de meci mai bun, au condus până la 5-4, apoi focșănenii au preluat conducerea și au intrat la pauză cu cinci goluri avans: 19-14. Formație nou promovată, Magnum a arătat apoi că nu a intrat în Ligă pentru a face figurație și s-a ținut scai de CSM 2007, chiar dacă diferența în favoarea focșănenilor a ajuns la șapte goluri. A recuperat și cu patru minute înainte de final mai avea un pasiv de trei goluri și atacul. Nu a reușit să finalizeze iar experiența competițională și valoarea superioare ale adversarei au fost decisive în stabilirea învingătoarei: CSM Focșani 2007 – CS Magnum Botoșani 33-29.
Mâine, de la ora 15:45, echipa Focșaniului va întâlni, în Sala Katy Szabo, pe CSM Făgăraș.