Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

• CSM Focșani 2007 – CSM VSKC Miercurea Ciuc 77-70 (14-21, 20-22, 19-9, 24-18)

CSM Focșani 2007: Falker (10 puncte+8 recuperări+4 pase decisive), Taylor III (19+4+3), Petrișor (11+2+5), Antonescu (2+4+0), Simeunovic (13+0+1), Krivokapic (7+1+1), Miron, Sampson (15+10+3), Bratosin, Țibîrnă (0+1+0), Ciucă, Olaru.

CSM VSKC Miercurea Ciuc: Bowman Jr. (22+11+1), Laane (8+4+3 ), Laszlo (0+2+0), Chatkevicius (12+5+2), Corpodean (10+6+2), Shepherd (9+4+1), Lokodi, Adorjan, Movileanu (0+1+0), Magusar (9+3+3), Zerkula.

Recuperări: CSM Focșani 2007 – 33; CSM VSKC Miercurea Ciuc – 39

Pase decisive: CSM Focșani 2007 – 17; CSM VSKC Miercurea Ciuc – 12

Liderii jocului celor două echipe

Puncte:Taylor III – 19; Bowman Jr. – 22

Recuperări: Sampson – 10;  Bowman Jr. – 11

Pase decisive:Petrișor – 5; Magusar – 3

CSM Focșani 2007 a încheiat cu victorie turneul de la Sibiu al Ligii Naționale de Baschet masculin. După înfrângerile din partidele cu puternicele grupări din Sibiu și Pitești, ieri, de la ora 16:00, baschetbaliștii pregătiți de Petruț Mihai și Florin Munteanu au întâlnit CSM VSKC Miecurea Ciuc, echipă care pierduse la diferențe mai mici decât focșănenii primele două întîlniri, cu sibienii și piteștenii. În meciul de ieri, ciucanii au avut un început de joc fără replică valabilă și au luat un avans de 9 puncte pe fondul unor ratări în serie ale adversarilor la aruncările la coș. Dar și al unei prea mari permisivități în apărarea acestora. Focșănenii au reușit să se concentreze mai mult în minutele care au urmat și după primul sfert era 21-14 pentru CSM VSKC.

Al doilea sfert a fost mai echilibrat și s-a terminat cu 22-20 pentru formația din Miercurea Ciuc, al cărei avans era de 11 puncte, ce avea să se dovedească insuficient pentru o victorie a sa, cu atât mai mult cu cât era evident că antrenorul Petruț Mihai și jucătorii săi reușiseră să intre în meci. Și să cîștige un plus de încredere ce avea să fie hotărâtor în deznodământul partidei! Ca urmare au încheiat sfertul al treilea cu 10 puncte în plus și au preluat conducerea cu 53-52, pentru ca în ultima lungime a jocului să adauge 6 puncte cu care au câștigat în manieră convingătoare cel de-al treilea meci din primul lor turneu al campionatului. A fost o dispută spectaculoasă, cu multe momente de baschet de mare calitate și cu un duel tactic al cărui învingător a fost antrenorul Focșaniului, profesorul Petruț Mihai care a oferit soluțiile de joc cele mai profitabile prntru echipa sa.

După joc, profesorul Petruț Mihai mi-a declarat:Am disputat primele trei meciuri din LNBM într-un început de sezon atipic datorat situației pandemice. Nu am avut din păcate niciun meci de verificare înaintea acestui debut și asta s-a văzut pe parcursul celor trei întâlniri. Au fost fluctuații în evoluția noastră, lucru absolut normal din cauza situației amintite, însă mă declar mulțumit că am reușit și o victorie la acest turneu. Ne pregătim in continuare și sperăm să devenim din ce în ce mai puternici, să avem evoluții bune care să ne aducă și victorii!”.

Pentru CSM Focșani 2007 urmează turneul de la Constanța, din 22-23 decembrie, după care va fi turneul de la Focșani, din Sala Polivalentă, din zilele de 29 și 30 decembrie.