Vinul Sauvignon Blanc 2019 – PANDORA Stories, crama Cotești a câștigat premiul special pentru „Cea mai frumoasă etichetă” organizat în cadrul concursului național „Povești cu vinuri românești”. Eticheta producătorului vrâncean a fost votată de aproape o treime din cei peste 3.000 de iubitori de vin și design care au participat pe Facebook în concursul organizat online. Concursul „Povești cu vinuri românești” este organizat de BASF Agricultural Solutions România în parteneriat cu Asociația Degustătorilor Autorizați din România. Premierea vinurilor câștigătoare a avut loc la Sinaia.
PANDORA Stories, Sauvignon Blanc 2019, Crama Cotești este primul vin alb din portofoliul cramei vrâncene și a fost unul dintre finaliștii în marea finală după ce a trecut de faza regională a concursului. Concursul național „Povești cu vinuri românești” s-a desfășurat în trei faze regionale, organizate în funcție de marile regiuni viticole ale țării, urmate de marea finală națională. Organizatorii precizează că, în cadrul fiecărei faze regionale, membrii comisiei de jurizare, degustători experți, membri ai Asociației Degustătorilor Autorizați din România (ADAR) au desemnat câte 3 vinuri finaliste pentru fiecare categorie (vinuri roșii, albe și roze). În total, în finala națională s-au calificat 27 de probe de vinuri, din totalul de 340, câte au fost înscrise în 2020. Președintele juriului care a desemnat vinuril câștigătoare a fost oenologul Georgel Costache.
Câștigătorii concursului :
CEL MAI BUN VIN ALB: Chardonnay, 2019, sec, de la Crama Viișoara
CEL MAI BUN VIN ROȘU: Fetească Neagră + Cabernet Sauvignon, 2017, sec, de la Crama Dan Corbuț
CEL MAI BUN VIN ROZE: Fetească Neagră, 2019, sec, Crama Alira
Premiu special – Cea mai frumoasă etichetă de vin: PANDORA Stories, Sauvignon Blanc, 2019, Crama Cotești.