Ediția: Marți 7 Mai 2024 Nr. 6617

Tenis – Dragoș Paraschiv, de la CS Unirea, pe locul al treilea la turneul U 14 de la Bacău!

Dragoș Paraschiv, junior jucător de tenis legitimat la CS Unirea Focșani, a încheiat evoluția la al treilea turneu de tenis pentru 14 ani la care a jucat în acesată lună. A început cu Cupa Primăria Onești, pe care a câștigat-o, a continuat cu Trofeul Municipiului Brăila, unde a urcat în turul al doilea și a încheiat ieri, 24 august, cu Cupa DJST – CSM Bacău, unde s-a clasat al treilea. În primul tur, Dragoș Paraschiv a trecut cu 6-2, 6-1 de favoritul nr. 4, Alexandru Luca, de la TCM Roman, apoi a dispus cu 7-6 (5), 6-4 de Luca Dorache, de la CS Tema Sport Onești. Dragoș câștigase în fața celor doi jucători și în turneul de la Onești. La Bacău, în semifinală a fost întrecut cu 6-0, 6-0, de Sergiu Urzică, de la CSM Moinești, vicecampionul național U 12 în această lună și câștigătorul turneului de la Brăila. Dragoș, fiul fostului valoros portar de fotbal al Focșaniului, Ion Paraschiv – Max, are o creștere constant și sigură a calității jocului și poate deveni cel mai bun produs sută la sută focșănean din generația de juniori actuală. Rareș Rugină, medaliat național la 10 ani și la 12 ani este legitimat la Tenis Club Focșani și este pregătit de aceiași antrenori ca și Dragoș Paraschiv, dar este tecucean.