Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Ciclism – CM de velodrom: Două recorduri mondiale, stabilite în prima zi la Berlin

Prima zi a Campionatelor Mondiale de ciclism pe velodrom de la Berlin a fost marcată de stabilirea a două recorduri mondiale, de către Olanda în proba de viteză pe echipe respectiv Danemarca, în proba de urmărire pe echipe, relatează AFP. Olanda a câştigat al treilea său titlul mondial consecutiv în proba de viteză, după ce Roy van den Berg, Harrie Levreysen şi Jeffrey Hoogland au stabilit un nou record mondial cu timpul de 41sec225/1000, bătând cu mai mult de şase zecimi recordul precedent stabilit la altitudine în 2013. În finala probei, Olanda a învins Maarea Britanie (42sec400/1000), în timp ce medalia de bronz a revenit Australiei (42sec828/1000), care a dominat Franţa (43sec213/1000) în finala mică.

În proba de urmărire pe echipe, Danemarca, în componenţă cu Lasse Norman Hansen, Julius Johansen, Frederik Madsen şi Rasmus Pedersen, a stabilit un nou record mondial în semifinale cu timpul de 3min46sec203/1000. În finala de joi, Danemarca va lupta cu Noua Zeelandă pentru medalia de aur. În finala mică, pentru medalia de bronz, se vor înfrunta Italia şi Australia. În competiţia feminină, olandeza Kirsten Wild, 37 ani, a cucerit aurul în proba de scratch (10 km) cu timpul de 12min51sec, fiind urmată în acelaşi timp de americanca Jennifer Valente şi de portugheza Maria Martins.

În proba de viteză pe echipe s-a impus Germania (Pauline Grabosch şi Emma Hinze) cu timpul de 32sec163/1000, care a învins în finală Australia (32sec384/1000). Medalia de bronz a revenit Chinei (32sec371/1000), care a bătut Rusia (3sec466/1000).