Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

* CSM 2007 LPS Focșani – CSS Nr. 4 București 89-70 (26-13, 20-18, 21-15, 22-24)

Juniorii U 18 ai CSM 2007 LPS Focșani au revenit în Sala Polivalentă cu meciul din etapa a cincea a campionatului național de baschet, duminică, 23 februarie, când au întâlnit pe CSS Nr. 4 București, o formație care avea aceeași linie de clasament ca și a gazdelor: 2 victorii, două înfrângeri și 6 puncte. Focșănenii veneau după cele două meciuri pierdute în Ardeal, cu CSU Sibiu și ACS U-BT Cluj-Napoca, în care au pierdut și pentru că au ratat foarte mult în aruncările la coș. Duminică, jocul elevilor profesorilor Petruț Mihai și Florin Munteanu a mers ceas iar victoria a venit în mod firesc, după ce aceștia și-au dominat, clar, adversarii! Antrenorii Focșaniului au trimis în teren în ultimul sfert toți jucătorii de rezervă, fără ca vreun moment să se pună în discuție câștigătoarea partidei. Și de această dată, cel mai bun marcator a fost David Antonescu, autorul a 29 de puncte, în condițiile în care a fost menajat mai multe minute.

În urma victoriei din meciul cu CSS Nr. 4 București, CSM 2007 LPS a urcat pe locul al doilea al clasamentului, cu 8 puncte, cu două mai puține decât liderul, ACS U-BT Cluj-Napoca. Pe care îl va întâlni duminică, 1 martie, în Sala Polivalentă, de la ora 10:00.