Ediția: Miercuri 1 Mai 2024. Nr. 6615

Alexandru Albu, adjudeanul de la CSS Focșani, antrenat de profesorul Sorin Crăciun a obținut prima sa medalie națională în 2020. La Campionatul național de pentru seniori, tineret și juniori la probe combinate, care a avut loc vineri, 7 februarie și sâmbătă, 8 februarie în sala Complexului Sportiv Național Lia Manoliu, la București, Alexandru Albu a încheiat proba de hexatlon U 16 pe locul al treilea, cu 3024 puncte și a primit medalia de bronz. în cele șase probe, sportivul adjudean a avut rezultatele: 7.97 – la 60 metri garduri; 5.18 – la lungime; 1.47 – la înățime; 10.02 – la 60 metri garduri; 13.74 – la greutate (cea mai mai bună aruncare din concurs); 3:27.18 – la 1000 metri. Aflat pe locul al patrulea înaintea ultimei probe, Alexandru Albu, care nu este un specialist al fondului, a reușit la 1000 metri un timp mai bun decât sportivul de pe locul al treilea după cinci probe și a obținut o meritorie medalie de bronz. Este de precizat că elevul profesorului Sorin Crăciun a obținut o poziție de podium în condițiile în care are un program școlar foarte încărcat – este elev în clasa a opta – și a avut foarte puțin timp pentru pregătire. ”Chiar dacă a fost doar al treilea, pentru mine Alex este o adevărat campion. Iar în sezonul de are liber va fi și la probe combinate, dar și la suliță, specialitatea lui, pe primul loc. Sunt convins de asta”, mi-a spus, după ce elevul său a terminat concursul de la hexatlon, profesorul Sorin Crăciun.