Ediția: Joi 25 aprilie 2024 Nr. 6612

Profesorul Gheorghe Catrinescu, antrenorul care a dat atletismului numeroși performeri, unul dintre acești fiind Mario Dobrescu, autorul a două recorduri naționale în 2019 – la 100 metri și 400 metri și campion național la juniori 3, crește în continuare atleți de valoare. În etapa de zonă de la Bacău pentru copii 1 și 2, de la sfârșitul săptămânii trecute, micii atleți de la CS Atletic Adjud ai reputatului profesor s-au aflat printre protagoniști: Dragoș Sălăgeanu a încheiat pe locul al doilea cursa de 200 metri, în 29.05 secunde și pe locul al treilea pe cea de 60 metri, în 8.5 secunde. Colegul său de club George Dobrescu s-a clasat al patrulea la aruncarea greutății cu 9,84 metri.

La același concurs, Anton Berzvehnii de la CS Unirea Focșani, pregătit de antrenoarea Rodica Pendus a terminat pe locul al treilea proba de aruncarea greutății. De la CS Unirea, au realizat recorduri personale în competiția de la Bacău Alexandru Done, la lungime și 200 metri, Cosmin Frățilă, la lungime și 200 metri, Maria Aniela Suduc, la 60 metri și 200 metri și Mihai Daniel Jercan, la aruncarea greutății.