Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Baschet, Liga Națională – La Galați, pentru o posibilă surpriză!

Până la finalul primei faze a campionatului Ligii Naționale de Baschet mai sunt două etape. CSM Focșani 2007 mai are de disputat jocurile din deplasare, cu CS Municipal Galați și de acasă, cu CSM VSKC Miercurea Ciuc. Primul dintre cele două meciuri, cel de la Galați va fi sâmbătă, 11 ianuarie, de la ora 18:00 în Sala Dunărea. Galățenii sunt calificați în grupa albastră a campionatului, cu zece victorii și două înfrângeri. Alcătuiesc o formație puternică, așa cum au arătat și în partida tur, din Sala Polivalentă, când s-au impus cu 84-59. Și în jocul de mâine seară pornesc din postura de mari favoriți. Însă, oaspeții au posibilitatea să producă surpriza în Sala Dunărea în condițiile în care, așa cum s-a întâmplat și în precedenta întâlnire a gălățenilor, cea cu constanțenii, din runda anterioară, le-au lispit cei trei jucători americani care nu se întorseseră în țară după sărbători și, așa cum apreciază presa gălățenă, sunt șanse mici să fie pe teren pentru meciul cu CSM 2007! Oaspeții au pierdut meciul din etapa trecută, acasă, cu CSO Voluntari, însă cu excepția primului sfert, au avut o evoluție foarte aproape de ceea ce așteptă de la ei publicul focșănean și au terminat, practic, în echilibru – ca joc și punctaj, sferturile doi, trei și patru. De la CSM Focșanu 2007 a plecat Craig Jabari, dar a venit un jucător cel puțin tot atât de valoros, sârbul Dejan Belic care poate fi determinant în oricare dintre viitoarele jocuri ale formației focșăene!