Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

CSM Focșani 2007 – CS Sporting Liești 1-0 (0-0)

CSM Focșani 2007: Apenciucesei – Săpunaru, Munteanu, Panaite, Mihai – Cazan (46 Manu), Pencea (70 Adăscăliței), Pădineanu, Stoica (90+2 Paizan) – Ciprian Petre (72 Predoiu) – Jurj. Rezerve neutilizate: Lazăr, Salaoru, Paizan, Burghiu.

CS Sporting Liești: Vădeanu – Dănăilă, Munchiu, Dima, Tudor Năstase – Mihu, Stan, Nica, Radu Năstase (60 Goga), Adamache (75 Hodorogea), Bîrlădeanu. Rezerve neutilizate: Vicol, Munteanu.

Echipa de fotbal seniori a CSM Focșani 2007 a jucat sâmbătă, 26 octombrie, cu Sporting Liești, pe stadionul Milcovul, în etapa a 10-a a campionatului Ligii a III-a. Pentru gazde era imperios necesar să câștige ca să iasă dintr-o perioadă cu rezultate care nu aveau cum să mulțumească pe susținătorii echipei. De aceea era de așteptat un forcing focșănean care să facă repede diferența ca joc și scor. Însă primele zece minute ale meciului au arătat mai degrabă prudență și crispare în jocul gazdelor, nici oaspeții nefiind departe de o asemenera manieră de abordare a partidei. În minutul 12, apare prima situație periculoasă la poarta lui Vădeanu, însă Cazan, la primul său joc pentru Focșani, a intrat pe dreapta, și-a închis unghiul și în locul unei centrări mai folositoare a tras în plasa laterală. Lieștenii au reacționat prin Nica urcat în zonă liberă pe post de extremă stânga, însă centrarea lui în forță a dus mingea prin fața porții lui Apenciucesei fără a-și găsi adresantul. În minutul 21, Cazan a centrat, Jurj a reluat cu capul din careu și mingea a trecut peste poarta Lieștiului. Același Cazan a trimis pe lângă poartă din careu în minutul 24 iar mingea șutată din unghi de Stoica în minutul 43 a rașchetat transversala. A urmat reacția Sporting-ului neutralizată de Apenciucesei care s-a întins și a prins spectaculos mingea trimisă de oaspeți în cross, la firul ierbii, de pe dreapta.

Partea a doua a întîlnirii a aparținut în totalitate focșănenilor care au jucat cu fundașii aproape de centru, lieștenii preferând contrele din care nu le-a ieșit mare lucru. Singura lor situație favorabilă a fost în ultimul minut când au trimis lung pentru o reluare cu capul din careul CSM 2007 și Apenciucesei s-a înălțat frumos și eficient și a prins cu siguranță. A fost o repriză cu ocazii de gol la poarta lui Vădeanu începând cu mingea șutată puternic în transversală de Jurj, în minutul 47, revenită în teren de unde Pencea a reluat din lateral, însă portarul oaspeților a respins și scorul a rămas ca la început! În minutul 55, Petre a urmărit mingea în careu, a recuperat de lângă tușă, a centrat la 6 metri de unde oaspeții au respins, în minutul 58, Mihai a șutat din unghi puțin peste poartă. Atacurile Focșaniului au continuat, dar a lipsit mereu lovitura decisivă. În minutul 80, Stoica, de pe dreapta a reluat peste poartă din plonjon mingea după o centrare de pe dreapta. În minutul 86, Stoica, în careu a fost împins cu mâna și a căzut, iar centralul a arătat punctul de la 11 metri. Oaspeții au contestat decizia invocând că Stoica era cu spatele la poartă, însă a rămas penalty! A transformat Jurj cu un șut în stânga lui Vădean plecat în dreapta: 1-0, și victorie focșăneană muncită și meritată după aspectul jocului. Sporting a fost, ca de fiecare dată, o nucă tare pentru CSM Focșani 2007!

În etapa viitoare, CSM 2007 va juca în deplasare sâmbătă, 2 noiembrie, la KSE Târgu Secuiesc.

Rezultatele etapei și marcatorii
Aerostar Bacău – SC Oţelul Galaţi 2-0 (1-0). A marcat Gorovei, minutele 45+2 și 47.
FC Botoşani 2 – Bucovina Rădăuţi 0-2 (0-0). Au marcat Stoian, minutul 51, Alecsandru, minutul 62.
Ozana Târgu Neamţ – Şomuz Fălticeni 3-0 (0-0). Au marcat Moisi, minutele 49 și 90+1, Mercaş, minutul 85.

CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Bacău 3-0 (1-0). Au marcat Fellrath, minutul 40, Petra, minutul 71, Andreş 89.
Ştiinţa Miroslava – KSE Târgu Secuiesc 2-0 (1-0). Au marcat Florean, minutul 32, Bordeianu, minutul 90+4.
CSM Focşani – Sporting Lieşti 1-0 (0-0). A marcat Jurj, minutul 87.
CSM Paşcani – Huşana Huşi 1-4 (0-2). Au marcat Apostol, minutul 61, respectiv Ruja, minutul 24, Solomon, minutul 44, Gîrdea, minutul 49, Miron, minutul 54.
Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – Foresta Suceava 2-4 (1-2). Au marcat Bădilaş, minutul 16, Perju, minutul 53, respectiv Drugă, minutele 13 și 85, Căinari, minutul 29, Martin, minutul 60.

Clasament: 1. Aerostar Bacău – 30 puncte; 2. Ceahlăul Piatra Neamț – 24 puncte; 3. Bucovina Rădăuți – 22 puncte; 4. Foresta Suceava – 20 pucte; 5. Oțelul Galați – 18 puncte; 6. CSM Focșani 2007 – 18 puncte; 7. Ozana Târgu Neamț – 17 puncte; 8. Știința Miroslava – 17 puncte; 9. FC Botoșani 2 – 11 puncte; 10. Hușana Huși – 10 puncte; 11. Șomuz Fălticeni – 9 puncte; 12. Sporting Liești – 8 puncte; 13. Universitatea Dunărea de Jos Galați – puncte; 14. CSM Bacău – 6 puncte; 15. KSE Târgu Secuiesc – 5 puncte; 16. CSM Pașcani – zero puncte.