Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Judo – Alexandru Matei, al cincilea la 50 kg. la Campionatul Mondial de cadeți!

• Sportivul de la LPS-CSM Focșani 2007 este pregătit de sensei Iulian Surlă

Alexandru Matei, sportivul legitimat la LPS-CSM Focșani 2007 unde este pregătit de sensei Iulian Surlă, a reușit o nouă performanță internațională de mare răsunet, după ce în vară a câștigat medalia de argint la judo 50 kg. la Festivalul Olimpic al Tineretului European. În prima zi a Campionatului Mondial de judo pentru cadeți de la Almaty, în Kazahstan, care are loc în perioada 25-29 septembrie, Alexandru Matei s-a clasat al cincilea, după ca a pierdut la golden score întâlnirea pentru intrarea în finala categoriei! Ceea ce ar fi însemnat cel puțin medalia de argint. Sensei Stănică Grosu, antrenorul secției de judo a CSM Focșani 2007, mi-a spus că arbitrul meciului a fost cel puțin părtinitor evitând în mai multe situații să-i dea vreun avertisment adversarului lui Alex, un judoka francez, dar a sancționat prima eroare a sportivului din România.

Alexandru Matei este pe locul 4 mondial , medaliat în acest an cu bronz la Campionatul European de cadeți, câștigător al Cupei Europene de la Berlin, clasat al doilea, cu medalie de argint la Cupa Europeană de la Cluj-Napoca și al treilea, cu medalie de bronz. la Cupa Europeană de la Teplice.