Fotbal, Liga a III-a – Victorie în a doua deplasare din campionat!

• CSM Pașcani – CSM Focșani 2007 0-2 (0-1)

CSM Focșani 2007: CSM Focșani 2007: Apenciucesei – Săpunaru, Burghiu, Panaite, Mihai – Pădineanu (85 Dorinel Popa), Adăscăliței (85 Gherghiceau), Lupu – Petre (77 Munteanu) – Costin, Predoiu.

Rezerve neutilizate: Dogaru, Salaoru, Manu, Stoica,

Antrenori, Marius Bratu și Mircea Lazăr

CSM Pașcani: Năcuță – Ilioaia, Apostol, Zaharia, Pușcașu – Iftimia, Gangăl, Sobraneschi, Frunză – Todiresei, Tîrnovanu.

Rezerve: Ionuț-Aurel Popa, Coteț, Grecu, Armeanu, Ciprian Popa, Țibuianu, Mache.

Antrenori, Marian Ivan și Cătălin Damian.

CSM Focșani 2007 a condus jocul în prima repriză pe care a câștigat-o cu 1-0 prin golul lui Costin care, în minutul 5 a șutat imparabil de la 18 metri mingea întoarsă de Predoiu, pătruns printre apărătorii adverși. A fost prima fază de poartă importantă a începutului de meci. În minutul 10, Ciprian Petre a lobat de la 20 de metri, însă Năcuță și-a început seria paradelor spectaculoase și eficiente și a respins în corner. Gazdele au replicat prin puștiul Tîrnovanu care a trimis în zona centrală și Panaite a respins, pentru ca în minutul 20 Lupu, după o combinație cu Ciprian Petre, să șuteze din alergare, beneficiul fiind doar o lovitură de colț. În minutul 21, pășcănenii au avut șansa golului, la lovitura de cap a lui Zaharia care a trimis mingea pe lângă rădăcina barei porții lui Apenciucesei.

În minutul 33, după un un-doi Ciprian Petre-Pădineanu, mingea a ajuns la Costin care a reluat peste poarta Pașcaniului de la 8 metri, iar 5 minute mai târziu Apenciucesei a cules mingea de deasupra unui grup de jucători în urma unei lovituri libere bătute de Frunză. Ultimele două acțiuni periculoase ale primei părți a meciului au aparținut Focșaniului: în minutul 42, Lupu a șutat din 9 metri și portarul advers a prins, iar în ultimul minut Pădineanu a trimis mingea peste transversală după o combinație cu Ciprian Petre.

Partea a doua a întâlnirii a început cu șutul lui Lupu care a dus mingea pe lângă poartă, în continuare dominarea aparținându-le oaspeților. În minutul 55, Costin a șutat peste din pasa lui Lupu care a fost pasator și la mingea trimsă de Predoiu pe lângă poartă în minutul 57. Gazdele au replicat prin Gangăl care a șutat razant cu transversala în minutul 61. În minutul 67, Predoiu a fost faultat în careu, însă de la 11 metru Lupu a trimis în stâlpul din stânga lui Năcuță. După ce, în minutul 75 a trimis cu capul din mijlocul careului în brațele portatului Pașcaniului, în minutul 79, Costin a făcut o cursă impresionantă și din careu a trimis mingea la colțul lung, în plasă pentru 0-2! Ceva mai devreme, în minutul 75, Săpunaru a ratat golul la capătul unei combinații prelungite a oaspeților. Până la finalul meciului oaspeții mai puteau marca prin Predoiu care a reluat de la câțiva metri de poartă cu capul în brațele portarului, iar în ultimul minut de joc gazdele au risipit șansa golului trimițând mingea pe lângă poartă!

CSM Focșani 2007 a obținut o victorie normală care urmare a unui joc mult mai bun decât al adversarei.

Miercuri, 11 septembrie, în Cupa României, CSM Focșani 2007 va juca în Cupa României cu Metalul Buzău în deplasare iar sâmbătă, 14 septembrie, va întâlni în campionat pe Milcovul pe Universitatea Dunărea de Jos Galați.

Rezultatele etapei si marcatorii
Ozana Târgu Neamţ – Aerostar Bacău 1-2 (1-0). Au marcat Moisi, mintul 18, respectiv Nemţanu, minutul 67 și Zaharia, minutul 76.
CSM Bacău – Sporting Lieşti 1-0 (0-0). A m arcat Preda, minutul 52.
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Botoşani 2 4-0 (4-0). Au marcat Petra, minutele 21 și 42, Luboya, minutele 32 și 44.
CSM Paşcani – CSM Focşani 0-2 (0-1). A marcat Costin, minutele 5, 79.
Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – Ştiinţa Miroslava 2-2 (1-1). Au marcat gazdele în minutele 39 și 82, respectiv Sandu, minutul 24, Benchea, minutul 88.
Foresta Suceava – SC Oţelul Galaţi 3-0 (1-0). Au marcat Rigoni, minutul 23, Marin, minutul 53, Martin, minutul 87.
Huşana Huşi – KSE Târgu Secuiesc 0-0

Şomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuţi 0-5 (0-4). Au marcat Ionesi, minutul 16, Plămadă, minutele 24, 45, 45+2, 55.

Clasament: 1. Bucovina Rădăuți – 9 puncte; 2. Aerostar Bacău – 9 puncte; 3. Foresta Suceava – 7 puncte; 4. Ceahlăul Piatra Neamț – 6 puncte; 5. CSM Focșani 2007 – 6 puncte; 6. CS Oțelul Galați – 6 puncte; 7. Știința Miroslava – 4 puncte; 8 Ozana Târgu Neamț – 4 puncte; 9. KSE Târgu Secuiesc – 4 puncte; 10. CSM Bacău – 3 puncte; 11. Sporting Liești – 3 puncte; 12. Șomuz Fălticeni – 3 puncte; 13. Universitatea Dunărea de Jos Galați – 2 puncte; 14. Hușana Huși – zero puncte; 15. FC Botoșani 2 – zero puncte; 16. C SM Pașcani – zero puncte.