Ediția: Miercuri 8 Mai 2024. Nr. 6618

• Formația de junioare 2 nivel III, pe locul, al șaptetea

Constanța a găzduit vineri, 14 iunie, în Sala Sporturilor, Campionatul Național de Gimnastică Artistică, pe echipe – junioare I și 2. Fetele Focșaniului s-au clasat pe locul al șaptelea la junioare 2 nivel 3, cu un total de 141,50 puncte. Au evoluat pentru CSS Focșani Raisa Chivu – locul 10 la individual, cu 49,750 puncte, Cătălina Munteanu, locul 21, cu 47,375 puncte – ambele pregătite de profesorii Doinița Vulcan și Dănut Vulcan și Ana-Maria Munteanu, pregătită de profesorii Mirela Danțiș și Florin Roșioru, pe locul 28, cu 43,925 puncte.

La junioare 1 nivel V, CSS Focșani a fost reprezentat de doar două sportive – Ana-Maria Bărbosu și Iulia Trestianu, care acum se află la Centrul Național Olimpic pentru Junioare de la Deva . Și de această dată Ana-Maria Bărbosu a fost cea mai valoroasă sportivă a categoriei ei de vârsă, câștigând la individual compus, cu 54,450 puncte, la sărituri, cu 13,700 puncte și paralele cu 13,250 puncte și a fost a doua la bârnă, cu 13,750 și sol, cu 13,750.

Iulia Trestianu, revenită după o accidentare mai veche, a concurat doar la paralele unde a primit 12,450 puncte, a treia notă din parcurs. ”Iulia a avut o evoluție foarte bună”, mi-a spus profesorul Florin Roșioru, coordonatorul secției de gimnastică a CSS Focșani. Ana-Maria Bărbosu și Iulia Trestianu au fost pregătite la CSS Focșani de profesorii Daniela Trandafir și Cezar Stoica.

La junioare 1 nivel VI, doar CSS Focșani a avut echipă – și în lipsa concurenței – nu a primit medalie. Fetele Focșaniului, Loredana Constantin, pregătită de Doinița Vulcan și Dănuț Vulcan și Alina Crăciun, Iohana Pasere, pregătite de profesorii Mirela Danțiș Florin Roșioru, au concurat cu sportivele de la Lotul Național. Iohana a primit 43,450 puncte, cu care s-a clasat pe locul 10, Loredana, a primit 43,200 puncte și a terminat concursul pe locul 11, iar Alina, cu 36,00 s-a clasat pe locul 13.